Wręczenie "Kamyka Puzyny"

Wręczenie "Kamyka Puzyny" Dorocie Buchwald i zespołowi IT w sobotę o godz. 20

W sobotę, 13 kwietnia Instytut Teatralny zaprasza do swojej siedziby na ceremonię wręczenia Nagrody im. Konstantego Puzyny, która w tym roku przyznana została Dorocie Buchwald i zespołowi Instytutu Teatralnego. Uroczystość rozpocznie się o godz. 20 (a nie jak planowano początkowo o godz. 19.00).

Redakcja "Dialogu" oraz Instytut Teatralny zdecydowały o przesunięciu godziny rozpoczęcia sobotniej uroczystości ze względu na trwające Warszawskie Spotkania Teatralne i cieszący się ogromnym zainteresowaniem spektakl "Pod presją" w reżyserii Mai Kleczewskiej. Chcemy, aby osoby wybierające się na przedstawienie mogły wziąć udział w obu wydarzeniach. W ostatnich dniach otrzymaliśmy sporo takich próśb.

Kapituła podkreśla, że "nagroda - przyznawana za łączenie twórczej działalności z zaangażowaniem w życie publiczne - w tym roku trafi do instytucji, która od dawna realizuje w ten sposób swą misję". Jej członkowie docenili różnorodność programową, odwagę artystyczną i badawczą oraz umiejętność prowadzenia wielowymiarowej dyskusji z przedstawicielami wielu środowisk, również spoza artystycznego kręgu. Podkreślono także dostępność i wysoką jakość wsparcia, jakiego udzielają pracownicy Instytutu w codziennej pracy ludzi kultury.

W ubiegłych latach laureatami Nagrody im. Konstantego Puzyny byli Komuna// Warszawa (2015), Justyna Sobczyk (2016), protestujące aktorki, aktorzy oraz publiczność Teatru Polskiego we Wrocławiu (2017) oraz Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy działający pod dyrekcją Jacka Głomba (2018).

Nagroda powstała z inicjatywy redakcji "Dialogu", a jej fundatorem jest Instytut Książki. Przyznaje ją Kapituła złożona z redaktorów "Dialogu" i kolejnych laureatów. Laureat otrzymuje 10 tys. złotych oraz statuetkę "Kamyk Puzyny" zaprojektowaną przez Krzysztofa M. Bednarskiego.

Konstanty Puzyna (1929-1989) był krytykiem teatralnym, eseistą, redaktorem i poetą. W 1956 roku należał do założycieli miesięcznika "Dialog", a w 1971 został jego redaktorem naczelnym. Zasługą Puzyny jest przełomowa edycja dramatów Witkacego, dzięki której trafiły potem na sceny. Jako krytyk miał dewizę: "Po jaką cholerę w ogóle pisać o teatrze, jeśli nie po to, by pisać o życiu?". Wręczenie nagrody odbędzie się w dniu urodzin jej patrona.

(-)
Materiał organizatora
10 kwietnia 2019
Portrety
Dorota Buchwald

Książka tygodnia

Rzecz w teatrze Jana Klaty
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Michalina Lubaszewska

Trailer tygodnia