Wręczenie nagród - 10 grudnia 2021

7. Konkurs Fotografii Teatralnej

17 fotografek i fotografów znalazło się w finale VII edycji Konkursu Fotografii Teatralnej, organizowanego od 2015 przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Spośród 1271 nadesłanych w tym roku fotografii jury wybrało finałowe „dziesiątki" w dwóch kategoriach: teatralne zdjęcie sezonu i zestaw dokumentacyjny z przedstawienia, którego premiera odbyła się w sezonie 2020/2021. Uroczyste ogłoszenie wyników Konkursu, wręczenie nagród oraz wystawa prac odbędzie się 10 grudnia.

Mimo bardzo trudnej i ograniczonej działalności teatrów w sezonie 2020/2021, spowodowanej pandemią COVID-19, do tegorocznej edycji Konkursu zgłosiło się aż 76 fotografek i fotografów, którzy przesłali prace wykonane między 1 września 2020 a 31 sierpnia 2021. Wśród nich znaleźli się zarówno artyści od lat fotografujący polski teatr, jak i debiutanci. Najmłodszy uczestnik VII edycji Konkursu ma 17 lat, najstarszy 66 lat. Fotografie zostały wykonane w 38 miejscowościach.

Zainteresowani zgłaszali fotografie w dwóch kategoriach: „teatralne zdjęcie sezonu" – czyli pojedyncza fotografia, ukazująca spektakl lub pracę nad nim, odznaczająca się szczególnymi walorami artystycznymi i dokumentacyjnymi – oraz „zestaw dokumentacyjny z przedstawienia", którego premiera odbyła się w sezonie artystycznym 2020/2021. W każdej kategorii pula nagród do zdobycia wynosi 20 tys. Prace ocenione zostały przez jury w składzie: Łukasz Gaweł, Katarzyna Fazan, Jadwiga Majewska, Iga Niewiadomska i Tobiasz Papuczys.

Sylwetki finalistów tegorocznej edycji KFT prezentujemy na Facebooku Instytutu, natomiast ich prace finałowe – na naszym profilu na Instagramie.

Uroczyste ogłoszenie wyników VII edycji KFT 2020/2021 nastąpi 10 grudnia o godz. 19.00. Finałowy wieczór VII edycji Konkursu Fotografii Teatralnej uświetni recital Anny Sroki-Hryń z zespołem. Dzięki uprzejmości Teatru Polonia w Warszawie artystka – po raz pierwszy poza spektaklem „Café Luna" – zaśpiewa piosenki z tekstami Anny Burzyńskiej w aranżacjach muzycznych Mateusza Dębskiego. Mamy nadzieję, że muzyczna opowieść o kobiecie, która wie, czego chce i umie się tym cieszyć (choć czasami płaci za to wysoką cenę), będzie dobrym wstępem do wieczoru, w trakcie którego poznamy najlepsze fotografie teatralne sezonu 2020/2021.

Wstęp na wydarzenie będzie możliwy na podstawie potwierdzonych zaproszeń, a jego transmisję (z wyłączeniem koncertu) przeprowadzimy na stronie internetowej Instytutu Teatralnego, na naszym kanale YouTube oraz na profilu na Facebooku.

Konkurs Fotografii Teatralnej, który spotyka ze sobą najważniejsze i najciekawsze prace fotograficzne odsłaniające polskie życie teatralne, organizowany jest od 2015 roku. Ma charakter otwarty. Każdy uczestnik może zgłosić prace w dwóch kategoriach: „teatralne zdjęcie sezonu" (kategoria A) oraz „zestaw dokumentacyjny z przedstawienia", którego premiera odbyła się w danym sezonie (kategoria B).

Celem Konkursu jest propagowanie i rozwój sztuki fotografowania teatru oraz prezentacja fotografii nie tylko jako formy dokumentowania procesu pracy artystycznej na scenie i wokół niej, ale także jako narzędzia współtworzenia znaczeń oraz sposobów odbioru dzieła, posiadającego własne walory i wartości. Konkurs ma również za zadanie poszerzanie i pogłębianie refleksji nad znaczeniem i formami fotografii teatralnej.

Każdej edycji towarzyszą liczne wystawy, warsztaty i publikacje albumów fotograficznych, w tym Magdy Hueckel, Tomasza Tyndyka, Wojciecha Plewińskiego, Bartka Warzechy. Wystawy pokonkursowe KFT odwiedzają co roku najważniejsze przeglądy i festiwale fotograficzne, prace finalistów i laureatów Konkursu pokazywane były do tej pory w ponad 20 miastach.

Organizator: Instytut Teatralny
Partner koncertu: Teatr Polonia

(-)
Materiał Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego
24 listopada 2021

Książka tygodnia

Pokusa przebaczenia
Oficyna Literacka Noir Sur Blanc
Donna Leon

Trailer tygodnia