Wręczono nagrody im. Stanisława Ligonia

laureaci odebrali nagrody

Językoznawca prof. Edward Polański, aktor Bernard Krawczyk oraz Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny - to tegoroczni laureaci nagrody Polskiego Radia Katowice imienia patrona tej rozgłośni Stanisława Ligonia. Ceremonia wręczenia nagród odbyła się w piątek wieczorem w siedzibie rozgłośni.

Nagrody im. Stanisława Ligonia wręczane są przez Radio Katowice od 1983 r. Kapituła wyróżnia nimi osoby zasłużone dla regionu śląskiego w takich dziedzinach jak kultura, twórczość radiowa, działalność społeczna i polityczna. 

Prof. Edward Polański jest profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Śląskiego, znawcą współczesnej polszczyzny, kodyfikatorem polskiej ortografii, m.in. redaktorem naukowym "Wielkiego słownika ortograficznego PWN". Od lat jest twórcą tekstów oraz członkiem jury Ogólnopolskiego Dyktanda, nazywanego też "narodową klasówką z ortografii". 

Bernard Krawczyk [ma zdjęciu] jest aktorem od 58 lat związanym ze scenami regionu: Teatrem Śląskim w Katowicach, Teatrem Zagłębia w Sosnowcu czy Gliwickim Teatrem Muzycznym. Znany jest m.in. z filmowych ról w "Soli ziemi czarnej" oraz "Perle w koronie" Kazimierza Kutza. W swojej karierze teatralnej otrzymał m.in. cztery Złote i dwie Srebrne Maski. 

Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" powstał w 1953 r. Jego siedziba mieści się w zabytkowym zespole pałacowym w Koszęcinie. Jego założycielem i wieloletnim dyrektorem był prof. Stanisław Hadyna - kompozytor, dyrygent, literat, pedagog i twórca życia muzycznego. Zespół prezentuje bogaty folklor śląski, w jego repertuarze są także polskie pieśni i tańce z innych regionów oraz opracowania oper, oratoriów, muzyki klasycznej i sakralnej. 

Stanisław Ligoń, znany pod pseudonimem Karlik z Kocyndra, był śląskim działaczem kulturalnym i narodowym. Urodził się 27 lipca 1879 r. w Królewskiej Hucie (dzisiejszy Chorzów). Miał wszechstronne zainteresowania i zdolności - był pisarzem, malarzem, ilustratorem, działaczem kulturalnym, reżyserem i aktorem.


PAP
19 grudnia 2009
Portrety
Bernard Krawczyk

Książka tygodnia

Czas zdrajców
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Marek Krajewski

Trailer tygodnia