Wrocław dostanie olimpiadę teatralną

Studio Na Grobli w prezencie Instytutowi

Na dwudzieste urodziny Instytut im. Jerzego Grotowskiego mieszczący się w rynkowej kamieniczce pod numerem 27 otrzymał w prezencie Studio Na Grobli (ulica Na Grobli 30/32) - w przepięknie odnowionym zespole kamieniczek nad jednym z kanałów Odry

Ale to nie jedyny prezent. 

Zacznę od najważniejszego z punktu widzenia miasta ubiegającego się o miano Europejskiej Stolicy Kultury - w roku 2016 we Wrocławiu odbędzie się Olimpiada Teatralna.

Znów zobaczymy najwybitniejsze spektakle przygotowane przez twórców z całego świata. Ten radosny komunikat przywiózł na inaugurację działalności Studia Theodoras Terzopoulos, wybitny grecki reżyser i przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpiady Teatralnej. Przygotowanie wyjątkowego zdarzenia Terzopoulos powierzył oczywiście Instytutowi im. Grotowskiego.

Najbardziej wzruszający prezent na otwarcie przywiózł Eugenio Barba, twórca legendarnego Odin Teatret, jeden z pierwszych stażystów teatru Jerzego Grotowskiego. To kamień z malunkiem sześcionogiego konia, który nakazał posadzić nad samą Odrą, by rósł na potęgę Instytutu z szybkością owego konia z sześcioma nogami.

Po raz pierwszy na otwarciu Studia Na Grobli oficjalnie został przedstawiony nowy dyrektor programowy Instytutu Grotowskiego - Dariusz Kosiński, który zastąpił dr. Grzegorza Ziółkowskiego. Nowy dyrektor jest teatrologiem, profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego. W ubiegłym roku ukazała się jego niezwykła książka "Grotowski. Przewodnik" próbująca odsłonić wiele mitów związanych z postacią twórcy wrocławskiego Teatru Laboratorium. Prof. Kosiński jest autorem wielu książek popularyzatorskich, m.in. "Słownika wiedzy o teatrze" i "Słownika teatru".

Theodoras Terzopoulos - urodzony w wiosce Makriyalos w północnej Grecji, gdzie, jak głosi legenda, przyszedł na świat Eurypides. Wybitny reżyser specjalizujący się w realizacjach dramatu antycznego. Założyciel teatru Attis w Atenach (1982), jednego z najbardziej oryginalnych zespołów eksperymentalnych w Grecji. Twórca idei Światowej Olimpiady Teatralnej i dyrektor artystyczny jej pierwszej edycji w Delfach (1995) oraz jej kolejnych edycji w Shizuoka (1999), Moskwie (2001), Istambule (2006) oraz Manipur (2008). Od 1993 roku przewodniczy Międzynarodowemu Komitetowi Olimpiady Teatralnej. W 2008 roku koordynował także prace nad programem kulturalnym Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. (IG)

Eugenio Barba - urodzony w 1936 roku w Brindisi w południowych Włoszech. Założyciel skandynawskiego teatru laboratoryjnego Odin Teatret/Nordic Teaterlaboratorium (1964), który działa w Holstebro w Danii, oraz Międzynarodowej Szkoły Antropologii Teatru ISTA (1979). (IG)

Dariusz Kosiński - profesor nadzwyczajny w Katedrze Dramatu Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zajmował się historią i teorią sztuki aktorskiej XIX wieku (Sztuka aktorska w polskim piśmiennictwie teatralnym XIX wieku…, 2003; Dramaturgia praktyczna. Polska sztuka aktorska XIX wieku w piśmiennictwie teatralnym swej epoki, Kraków 2005).  (IG)

Otwarciu Studia Na Grobli towarzyszył teatralny projekt - przez kilka dni mogliśmy oglądać tryptyk "Ewangelie dzieciństwa" Teatru ZAR.

Krzysztof Kucharski
POLSKA Gazeta Wrocławska
23 kwietnia 2010

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...