Wrocław laureatem Spotkań

24. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek "Spotkania"

W sobotę w Toruniu zakończył się XXIV Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek "Spotkania". Swoje nagrody przyznało Jury profesjonalne, Jury Związku Artystów Scen Polskich i Jury dziecięce.

Jury profesjonalne w składzie: Tomasz Mościcki, Mikołaj Malesza, Anita Nowak, Karol Suszczyński i Marzena Dobosz, po obejrzeniu 16 spektakli konkursowych przyznało następujące nagrody:

- Nagroda za najlepszą scenografię w wysokości 2 000 zł ufundowana przez Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego

PAVEL HUBIČKA za scenografię do przedstawień SZELMOSTWA SKAPENA Opolskiego Teatru Lalki i Aktora im. A. Smolki oraz TRZY BAŚNIE DLA ŁOTRÓW Divadla Radost z Brna

- Nagroda za najlepszą muzykę w wysokości 2 000 zł ufundowana przez Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego

PIOTR KLIMEK za muzykę do przedstawienia KRÓL MACIUŚ PIERWSZY Teatru Banialuka z Bielska-Białej

- Nagroda za najlepszą rolę kobiecą w wysokości 2 000 zł ufundowana przez Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego

SYLWIA KORONCZEWSKA-CYRIS za rolę Jędzy (przy współudziale JULIANNY DOROSZ i MARCELA GÓRNICKIEGO) w przedstawieniu OPOWIEŚCI Z NIEPAMIĘCI Teatru Animacji z Poznania

- Nagroda za najlepszą rolę męską w wysokości 2 000 zł ufundowana przez Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego

MICHAIŁ SZEŁOMIENCEW za rolę Wani w przedstawieniu OPOWIEŚCI O WANI I TAJEMNICACH ROSYJSKIEJ DUSZY Theatre Karlsson Hauz w Petersburgu

- Nagroda za najlepszą reżyserię w wysokości 2 000 zł ufundowana przez Thyssenkrupp Materials Poland S.A.

AGATA KUCIŃSKA za przedstawienie W ŚRODKU SŁOŃCA GROMADZI SIĘ POPIÓŁ Wrocławskiego Teatru Lalek

GRAND PRIX 24 MFTL SPOTKANIA w wysokości 15 000 zł, nagroda ufundowana przez Prezydenta Miasta Torunia

otrzymuje przedstawienie WOKÓŁ SŁOŃCA GROMADZI SIĘ POPIÓŁ (na zdjęciu) Wrocławskiego Teatru Lalek

Jury przyznało trzy równorzędne wyróżnienia:

Wyróżnienie - dla zespołu Hop Signor Puppet Theatre z Aten za przedstawienie "Żyrafa" za poezję animacji i ponadprzeciętne pomysły konstrukcyjne lalek

Wyróżnienie - dla zespołu Teatru Figur z Krakowa za wysublimowaną wizyjność przedstawienia w klasycznej technice teatru lalkowego w spektaklu "Hulyet, Hulyet"

Wyróżnienie - dla twórców przedstawienia "Blisko" z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu za wprowadzanie dziecka w świat teatru.

***

Jury Związku Artystów Scen Polskich w składzie: Henryka Korzycka, Maria Przybylska, Agnieszka Niezgoda, Władysław Owczarzak przyznało Nagrodę Aktorską Związku Artystów Scen Polskich im. Jana Wilkowskiego w dziedzinie animacji lalkowej w wysokości 1 000 złotych oraz statuetkę wykonaną przez Tadeusza Makowskiego. Otrzymał ją MICHAIŁ SZEŁOMIENCEW za wybitną kreację aktorską w spektaklu ,,Opowieść o Wani i tajemnicach rosyjskiej duszy" Teatru Karlsson Haus z Petersburga.

Jury dziecięce w składzie: Oliwia Guranowska, Patrycja Prusakiewicz, Martyna Stępień, Kajetan Łęgowski, Marcel Pacuła przyznało Nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w wysokości 5 000 złotych za "najlepsze przedstawienie dla dzieci" Teatrowi Animacji z Poznania za OPOWIEŚCI Z NIEPAMIĘCI.

Przedszkole BimBamBino przyznało nagrodę w wysokości 1 000 złotych za "postać najbliższą sercu dzieci z toruńskiej placówki" RÓŻOWEMU GOŚCIOWI z przedstawienia Teatru Guliwer "Różowy Gość".

(-)
Materiał organizatora
23 października 2017

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...