Wrocław w Warszawie

"Noc misia" - reż: Szymon Turkiewicz - Teatr Stara ProchOFFnia w Warszawie

Szymon Turkiewicz i Magdalena Engelmajer, twórcy wrocławskiego teatru Zakład Krawiecki, przygotowują w Starej Prochoffni premierę sztuki Ignacio del Morala. To nowy krok na drodze dwójki wrocławskich artystów.

Po siedmiu latach działalności Zakładu Krawieckiego praca teatru we Wrocławiu została zawieszona. Turkiewicz i Engelmajer przyjęli więc zaproszenie Włodzimierza Kaczkowskiego do zrealizowania projektu, który ma otworzyć kolejny etap w działalności istniejącej przy Starej Prochoffni Sceny Współczesnej. Etap współpracy z młodymi, oryginalnymi twórcami.

„Noc misia” to rodzaj powrotu w czasy dorastania. Trzech przyjaciół spotyka się pewnej nocy na podwórku. Wydarzenia wymkną się spod kontroli i zmienią całe ich życie. 

– Spektakl jest przeznaczony faktycznie przede wszystkim dla widzów bardzo młodych, choć mogą się w nim odnaleźć również 

30-latki, które zaczęły już zapominać czasy swojego dzieciństwa – mówi Szymon Turkiewicz.

Twórcy przedstawienia chcą w nim połączyć środki teatralne z komiksowymi, filmowymi i muzycznymi. 

– Komiks jest również rodzajem powrotu w przeszłość – tłumaczy Turkiewicz. – Kiedy oglądamy zdjęcia z dzieciństwa, widzimy tam siebie jak postacie z rysunkowych historyjek: karykaturalnych, narysowanych grubą kreską, po prostu śmiesznych.

Agnieszka Rataj
Zycie Warszawy
16 października 2009

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia