Wrocław w Warszawie

"Noc misia" - reż: Szymon Turkiewicz - Teatr Stara ProchOFFnia w Warszawie

Szymon Turkiewicz i Magdalena Engelmajer, twórcy wrocławskiego teatru Zakład Krawiecki, przygotowują w Starej Prochoffni premierę sztuki Ignacio del Morala. To nowy krok na drodze dwójki wrocławskich artystów.

Po siedmiu latach działalności Zakładu Krawieckiego praca teatru we Wrocławiu została zawieszona. Turkiewicz i Engelmajer przyjęli więc zaproszenie Włodzimierza Kaczkowskiego do zrealizowania projektu, który ma otworzyć kolejny etap w działalności istniejącej przy Starej Prochoffni Sceny Współczesnej. Etap współpracy z młodymi, oryginalnymi twórcami.

„Noc misia” to rodzaj powrotu w czasy dorastania. Trzech przyjaciół spotyka się pewnej nocy na podwórku. Wydarzenia wymkną się spod kontroli i zmienią całe ich życie. 

– Spektakl jest przeznaczony faktycznie przede wszystkim dla widzów bardzo młodych, choć mogą się w nim odnaleźć również 

30-latki, które zaczęły już zapominać czasy swojego dzieciństwa – mówi Szymon Turkiewicz.

Twórcy przedstawienia chcą w nim połączyć środki teatralne z komiksowymi, filmowymi i muzycznymi. 

– Komiks jest również rodzajem powrotu w przeszłość – tłumaczy Turkiewicz. – Kiedy oglądamy zdjęcia z dzieciństwa, widzimy tam siebie jak postacie z rysunkowych historyjek: karykaturalnych, narysowanych grubą kreską, po prostu śmiesznych.

Agnieszka Rataj
Zycie Warszawy
16 października 2009

Książka tygodnia

Trening fizyczny aktora. Od działań indywidualnych do zespołu
Wydawnictwo Biblioteki PWSFTviT
Rodowicz Tomasz, Jabłońska Małgorzata, Toneva Elina

Trailer tygodnia