Wrocławski Teatr ZAR w Awinionie i Pontigny

"Armine, Sister" - reż. Jarosław Fret - Teatr ZAR we Wrocławiu

W dniach 16-19 oraz 22-23 lipca 2014 Teatr ZAR zaprezentuje spektakl Anhelli. Wołanie podczas festiwalu teatralnego w Awinionie, w jego nurcie off oraz w opactwie cysterskim w centrum Francji.

Przedstawienie to hołd dla Juliusza Słowackiego oraz jego podróży do Ziemi Świętej z Neapolu, przez Aleksandrię, Kair, Damaszek, podczas której napisał poemat Anhelli. Muzyczny rdzeń spektaklu jest oparty na bizantyjskich i sardyńskich hymnach paschalnych. Jego premiera odbyła się w Barbican Centre w Londynie we wrześniu 2009 roku jako ostatnia część Tryptyku Ewangelie dzieciństwa, prezentowanego w ramach POLSKA! YEAR w Wielkiej Brytanii.

Pokazy spektaklu we Francji możliwe są dzięki współpracy Teatru ZAR z Międzynarodowym Instytutem im. Andreja Tarkowskiego, opactwem Pontigny oraz Univers scène théâtre de l'Epi d'Or. Przedsięwzięcie wspierają: magazyn „Arts sacrés", Les Amis de Pontigny oraz A.C.C. (Accès Culture Ciloyenneté). Projekt 'Des sources a la transformation', w ramach którego prezentowany będzie spektakl Teatru ZAR ma swój początek w testamencie Andrieja Tarkowskiego, który przed śmiercią postanowił stworzyć centrum poświęcone sztuce i duchowości. Na festiwal złożą się spotkania przedstawicieli opactwa Pontigny, Epi d'Or Arts, Międzynarodowego Instytutu im. Andrieja Tarkowskiego i Andrieja Andriejewicza Tarkowskiego (syna Andrieja Tarkowskiego) oraz prezentacje artystyczne, inspirowane świętymi sztukami świata.

Przedstawienia, prezentowane w dniach 16-19 lipca o godz. 21:30 w Chapelle de la Porte Évêque (rue Porte Évêque 9) w Awinionie są częścią programu nurtu niezależnego jednego z największych festiwali teatralnych świata. Na festiwalu występują grupy teatralne poszukujące nowych środków wyrazu, wykraczające poza ramy tradycyjnego teatru. Prezentacje w Pontigny (22-23 lipca o godz. 21:30) odbędą się w ramach obchodów dziewięćsetlecia opactwa Pontigny, drugiej wielkiej filii opactwa w Cîteaux, a zarazem największej cysterskiej świątyni w Europie, znanego ośrodka kulturalnego i muzycznego we Francji. Prezentacje Anhellego zostały wpisane w bogaty program zawierający projekty, odnoszące się do
sztuki wyrosłej na gruncie religii, duchowości, konieczności wychodzenia poza czas świecki. Program zawiera spektakle teatralne, pokazy filmowe i warsztaty, odnoszące się do rytuałów i technik wokalnych i fizycznych, stanowiących punkt wyjścia dla kreacji artystycznej. Jeden z warsztatów poprowadzi Przemysław Błaszczak z Teatru ZAR. Dwudniowy warsztat Zapominanie ciała będzie poświęcony wyjściu poza normy, społeczne konwenanse, maniery, by wsłuchać się w istniejące "tu i teraz", w relacji z samym sobą, przestrzenią, partnerem czy wreszcie grupą.

Pokazy spektaklu Anhelli. Wołanie we Francji otrzymały dofinansowanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programy „Promocja kultury polskiej za granicą". Zadanie, prócz części francuskiej, będzie też realizowane w Wielkiej Brytanii. W dniach 2-4, 3-8, 10-11 października 2014 roku w Battersea Arts Centre w Londynie odbędzie się europejska premiera najnowszego przedstawienia grupy: Armine, Sister. Spektakl dedykowany historii, kulturze i ludobójstwu Ormian miał polską premierę 28 listopada 2013 roku. Jedną z podstawowych idei Armine, Sister jest podjęcie kwestii tabuizacji i zakłamania historii skonfrontowanej z powinnością dania świadectwa. W perspektywie muzycznej projekt Armine, Sister odnosi się do wyjątkowej w kulturze ormiańskiej tradycji śpiewu monodycznego oraz sposobu, w jaki została ona przechowana w rozsianych na całym świecie diasporach. Przedstawienie będzie prezentowane w Studio na Grobli Instytutu Grotowskiego we Wrocławiu w dniach 24-25 września, 17-19, 21-23 października 2014. Więcej informacji: www.teatrzar.art.pl

 

(-)
Materiał Teatru
15 lipca 2014

Książka tygodnia

Zdaniem lęku
Instytut Mikołowski im. Rafała Wojaczka
Piotr Zaczkowski

Trailer tygodnia