Wrzesień pełen premier

Rzeszowskie teatry po wakacjach

Rzeszowskie teatry po wakacjach szykują smakowite premiery Najstarsza scena Rzeszowa, która w tym roku świętować będzie 70-lecie - Teatr im. Wandy Siemaszkowej - premierę zapowiada na 20 września.

"Heddę Gabler" Henryka Ibsena reżyseruje Szymon Kaczmarek. Spektakl wpisuje się w poetykę całego sezonu 2014/2015. - Nazwaliśmy go "Ślady - Ona". Tematem będzie Wanda Siemaszkowa. Kluczem są jej wielkie role i spektakle w nowych interpretacjach - tłumaczył Nowinom jeszcze przed wakacjami Jan Nowara, dyrektor teatru.

Stąd wybór także innej realizacji - "Balladyny". Spektakl reżyseruje Radosław Rychcik. Aktualnie poszukuje on odtwórców epizodycznych ról - niepełnosprawnych mężczyzn, którzy mieliby zagrać inwalidów wojennych. Otwarty casting odbędzie się za tydzień (więcej informacji uzyskać można pod nr telefonu 17 853 27 48).

Lalki "zagrają" Różewicza

Teatr "Maska" na premierę zaprasza 24 września. - To "Białe małżeństwo" Różewicza - zdradza Monika Szela, dyrektor "Maski". - Spektakl będzie częścią festiwalu "Źródła Pamięci. Szajna-Grotowski-Kantor", który rozpocznie się 21 września.

Sztuka w reżyserii Olega Żiugżdy, ze scenografią Krzysztofa Palucha będzie światową prapremierą "Białego małżeństwa" w teatrze lalkowym.

Teatr "Maska" pozostanie w festiwalowej atmosferze do końca roku, ponieważ w planach ma również występy na festiwalach w Zagrzebiu i Olsztynie. Cały czas oferując lalkowe przedstawienia dla dzieci, w listopadzie otworzy podwoje także dla nastolatków, zapraszając ich na "Opowieść wigilijną".

"Przedmieście" już w niedzielę

Najszybciej z nową propozycją dla widowni wystąpi Teatr Przedmieście. Premiera sztuki "Ja jestem Kasia z Heilbronnu" odbędzie się już w niedzielę o godz. 19.00 w siedzibie teatru przy ul. Reformackiej 4 w Rzeszowie (rezerwacje: tel. 667714730).

- To powrót do klimatu znanego widzom Teatru Przedmieście m.in. z "Obietnicy" - mówi Aneta Adamska, reżyser i autor scenariusza. - Spektakl oparłam na wątkach autobiograficznych. Opowiada o naszym uwikłaniu między powinnością i wolnością, o bezradności i sile, jaką w sobie odnajdujemy wobec nieoczekiwanego.

Premiera sztuki Teatru Przedmieście odbędzie się w niedzielę o godz. 19.

Alina Bosak
Nowiny Gazeta Codzienna
4 września 2014

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia

Faust
Tobias Kratzer
Nowy "Faust" z Opery Paryskiej 29 lis...