Wrześniowe premiery w Teatrze Studio

zapowiedzi

We wrześniu Teatr Studio zaprasza na premierę spektaklu "Przed odejściem w stan spoczynku" w reż. M. Kotańskiego, "Księżna d\'Amalfi" w reż. J. Głomba,

"Przed odejściem w stan spoczynku" Thomasa Bernharda w przekładzie Danuty Żmij-Zielińskiej. Premiera: 4 września 2010 r.

„Komedia o duszy niemieckiej” – takim podtytułem opatrzył tę sztukę autor. Komedia? O upiorach nazizmu?... Zjadliwość i demaskatorska pasja pozwala Bernhardowi – bogowi austriackiego teatru – obnażyć przedziwne mechanizmy, w jakie wyposażona jest do dziś psychika uwikłanego w ponurą przeszłość mieszczucha. Ta, być może najlepsza ze sztuk Bernharda, jest również „portretem rodzinnym we wnętrzu”.
Relacje pomiędzy bohaterami, nie pozbawione są komplikacji i perwersji. Mają również pewien wymiar symboliczny: ich modele, i trwające latami współżycie, to podskórny układ sił w społeczeństwie, jak je widzi i opisuje autor. To teatr, gdzie gra się role, zamienia kostiumy i maski. To komedia, która nie chce się zakończyć...

"Księżna d’Amalfi" Johna Webstera w przekładzie Macieja Słomczyńskiego. Premiera: 25 września 2010.

Wielkie widowisko sceniczne z użyciem wszelkich dostępnych środków technicznych, 25 aktorów na scenie, wybuchowa mieszanka polityki, miłości i zemsty, elementy thrillera i melodramatu – taka będzie „Księżna d’Amalfi” współczesnego Szekspirowi Johna Webstera, którą na scenie warszawskiego Teatru Studio wyreżyseruje Jacek Głomb.

Mroczna historia wdowy, która wbrew zakazom braci poślubia wybranego przez siebie mężczyznę, za co zostaje ukarana śmiercią, nie jest jedynie romansem. Mimo upływu czterystu lat obraz dzikiej, namiętnej miłości, żądzy władzy, nienawiści oraz pragnienia zemsty ma wszelkie szanse, by trafić do współczesnego widza. Współczesny Szekspirowi John Webster (prawdopodobnie 1580 - 1634) wiarygodnie opisuje kryzys norm, zasad, idei i wartości przypisywany zazwyczaj naszej epoce. Bohaterowie grają przed sobą różne role, usiłując różnymi sposobami przejąć władzę nad bliźnimi.

Właśnie ten polityczny motyw manipulacji i dążenia do władzy zamierza wyeksponować Jacek Głomb, reżyser i dyrektor legnickiego Teatru Modrzejewskiej, spod ręki którego wyszły Szekspirowskie (lub zainspirowane Szekspirem) spektakle : „Koriolan”, „Portowa opowieść”, „Hamlet, książę Danii” i „Otello”. W gronie 25 wykonawców zobaczymy m.in. Joannę Trzepiecińską, zaś w tytułowej roli 31.letnią Lenę Frankiewicz, jeszcze niedawno aktorkę wrocławskiego Teatru Współczesnego. Prócz niej także Paulinę Kinaszewską, Janusza Stolarskiego, Stanisława Brudnego oraz dwóch aktorów legnickiej sceny Bogdana Grzeszczaka i Pawła Wolaka.
Nie będą to jedyne legnickie akcenty w tej warszawskiej realizacji. Scenografia i kostiumy będą dziełem Małgorzaty Bulandy, muzykę przygotują zaprzyjaźnione z tą sceną wrocławskie Kormorany, zaś ruch sceniczny opracuje Leszek Bzdyl.
Polska prapremiera „Księżnej d’Amalfi” miała miejsce w warszawskim Teatrze Studio w 1973 roku (reż. Georges Colin). Obecnie, po blisko 40. latach, utwór Webstera wraca na tę scenę.

oprac. m.w.
Materiały Teatru
2 września 2010

Książka tygodnia

Kantor Nie/Obecność
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Katarzyna Fazan

Trailer tygodnia