Wschód Kultury w Wierszalinie

"Wszyscy święci. Zabłudowski cud." - reż. Piotr Tomaszuk - Teatr Wierszalin w Supraślu

Serdecznie zapraszam do Wierszalina w piątek na godzinę 17 - mówi Katarzyna Siergiej z supraskiego teatru Wierszalin. - Wstęp jest wolny, ale widzowie powinni zarezerwować wejściówkę na spektakl.

«Już od środy. Artyści nie tylko z Polski, spektakle, koncerty i pokazy mody. To wszystko będzie można zobaczyć za darmo w ramach inicjatywy Narodowego Centrum Kultury, Białostockiego Ośrodka Kultury, organizacji pozarządowych, artystów niezależnych i instytucji - Wschód Kultury/Inny Wymiar.

Serdecznie zapraszam do Wierszalina w piątek na godzinę 17 - mówi Katarzyna Siergiej z supraskiego teatru Wierszalin. - Wstęp jest wolny, ale widzowie powinni zarezerwować wejściówkę na spektakl. Widzów z Białegostoku dowiezie do nas specjalny autobus, który wyruszy w piątek o godzinie 16 sprzed kina Forum. Biletem na autobus będzie potwierdzenie wejściówki do teatru.

W Supraślu zobaczyć będzie można przedstawienie "Wszyscy święci. Zabłudowski cud".

- Sam spektakl bardzo dobrze wpisuje się w ideę festiwalu Wschód Kultury/Inny Wymiar - dodaje Siergiej. - To historia, która dotyczy naszego regionu. A Supraśl i Zabłudów, o którym mowa w spektaklu są takimi miejscami, gdzie kultury prawosławna, katolicka i inne, występujące przy wschodniej granicy, są bardzo mocno uwypuklone i widoczne. Zapraszam też do udziału we wszystkich wydarzeniach. Program jest wyjątkowo bogaty. A dla nas ogromną przyjemnością jest to, ze możemy wziąć udział w tym projekcie.

Pierwsza, rzeszowska odsłona projektu Wschód Kultury, czyli Europejski Stadion Kultury, odbyła się w czerwcu. Drugą odsłoną będzie właśnie białostocki Inny Wymiar. Jego program to sześć bloków tematycznych: Inny Wymiar Muzyki, Inny Wymiar Teatru | i Tańca, Inny Wymiar Sztuki, Inny 2 Wymiar Filmu, Inny Wymiar Mody oraz Inny Wymiar Społeczności.

Festiwalowa publiczność obejrzy dziesięć spektakli teatralnych, w tym pięć premierowych ("Antyhona" Teatru Dramatycznego, "Jaśniepanienka" Białostockiego Teatru Lalek, "Majtki" Teatru TrzyRzecze, "Uroda życia" Grupy Przejściowej oraz "Taxi-Podlasie" Stowarzyszenia Artystycznego KOLEGTYW).

Mocnym akcentem filmowym będzie jedyny w Polsce pokaz filmu "Barwy granatu" Siergieja Paradżanowa, do którego na żywo zagra legendarny zespół Juno Reactor.

Wielbiciele muzyki będą mogli wybrać się m.in. na koncerty zespołu Troitsa, czy Aliny Orlovej a wielbiciele mody na pokazy najnowszych kolekcji z Polski i krajów Partnerstwa Wschodniego.

W programie także wystawa laureatów Nagrody Malewicza, projekt rezydencji Polska - Ukraina - Białoruś - Gruzja, czy "Wyrwa w pamięci" - warsztaty kreatywnej pracy nad pamięcią historyczną. W tym roku Inny Wymiar szczególną uwagę poświęca kulturze Tatarów, stąd cykl działań, w ramach których będzie można poznać ich historię i kulturę. W festiwalu weźmie udział ponad 350 artystów w blisko 40 projektach.

Trzecią, ostatnią w tym roku odsłoną Wschodu Kultury, będzie lubelski festiwal "Integracje - Mediacje". Odbędzie się on w Lublinie w dniach od 1 do 6 października,»

(uk)
Kurier Poranny
24 września 2013

Książka tygodnia

Pokusa przebaczenia
Oficyna Literacka Noir Sur Blanc
Donna Leon

Trailer tygodnia