Współcześni Romeo i Julia spotkali się w Iraku

"Romeo i Julia" - reż. Izadora Weiss - Opera Bałtycka

Izadora Weiss modernizuje gdańską scenę baletową z klasyki na taniec współczesny. Kolejną odsłoną tego projektu będzie spektakl "Romeo i Julia" .

Przed jego premierą odwiedzi Gdańsk jeden z najsłynniejszych zespołów tanecznych na świecie Nederlands Dance Theater Jiriego Kyliana.

"Romeo i Julia" na kanwie dramatu Szekspira będzie czwartym, autorskim spektaklem zrealizowanym przez Izadorę Weiss w Operze Bałtyckiej. Motywy popularnej sztuki elżbietańskiej stają się dla autorki pretekstem do zaprezentowania własnej wizji świata, w której obrona podstawowych wartości etycznych jest obowiązkiem każdego człowieka. - Dramat Szekspira to pewien archetyp uczucia, za którym każdy tęskni, miłości szczerej i bezinteresownej. O tym właśnie jest mój spektakl. Libretto, oparte na motywach Szekspira, umiejscowiłam w autentycznej dla dzisiejszego widza sytuacji, w której dwoje ludzi nie może być razem. Dziś konflikt między rodzinami raczej nie jest przeszkodą, skupiłam się więc na konflikcie kulturowym i religijnym, bo to jest właśnie to, co nas dzieli - opowiada Izadora Weiss.

Julia w przedstawieniu Weiss jest Irakijką, wychowaną w islamskiej, tradycyjnej rodzinie, chłopak żołnierzem hiszpańskiego kontyngentu. Choreografka dobrała do tego bardzo zróżnicowaną muzykę, którą zestawia w sposób zaskakujący. W "Romeo i Julii" usłyszymy obok siebie m.in. utwory Lisy Gerrard, Santaolalli, Glassa, Prokofiewa. - Dla mnie muzyka i ruch są jak oddech jednego organizmu. Warstwa muzyczna jest efektem wielomiesięcznych poszukiwań, godzin spędzonych w sklepach muzycznych, przesłuchania kilkudziesięciu płyt, szperania w archiwach. To jest bardzo ważny etap pracy nad spektaklem - deklaruje Weiss.

W spektaklu zatańczy cały zespół baletowy Opery Bałtyckiej, a w głównych partiach wystąpią Franciszka Kierc, Beata Giza i Elżbieta Czajkowska-Kłos jako Julia oraz Michał Łabuś, Filip Michalak i Łukasz Przytarski w roli Romea. Scenografię multimedialną zrealizowali Paweł Nurkowski i Radek Moenert. Kostiumy przygotowała Hanna Szymczak. 10 maja w Operze Bałtyckiej zobaczymy zespół baletowy jednego z najlepszych choreografów na świecie Jiriego Kyliana. Izadora Weiss była kilkakrotnie stażystką w Nederlands Dance Theater, gdzie korzystała także z doświadczeń takich sław, jak Hans van Manen, Ohad Naharin, Paul Lightfoot.

Izadora Weiss podkreśla: - Koncepcja tańca współczesnego Kyliana jest niedościgłym wzorem w naszej pracy na scenie w Operze Bałtyckiej. Dlatego bardzo się cieszę, że gdańska publiczność będzie miała okazję zobaczyć jego realizacje. U Kyliana najwspanialsze dla mnie jest to, że nie ma ruchu tylko dla ruchu, to co wyraża poprzez choreografię, zawsze zawiera czytelną myśl. Nauczyłam się od niego, jak poprzez ruch można pokazać wszelkie możliwe sprawy, tematy, emocje. 

Zobaczymy dwie choreografie Jiriego Kyliana: 27\'52" na podstawie X Symfonii Gustawa Mahlera oraz Gods and Dogs do muzyki Ludwig van Beethovena i Dirka Haubricha, a także realizację ,,Subject to change" Paul Lightfoota i Sol Leona do pieśni ,,Śmierć i dziewczyna" Franza Schuberta w orkiestracji Mahlera.

Romeo i Julia, Opera Bałtycka, al. Zwycięstwa 15, premiera - 15 maja (piątek), godz. 19, bilety: 40-90 zł.
Nederlands Dance Theater, Opera Bałtycka, al. Zwycięstwa 15, 10 maja (niedziela), godz. 19, bilety: 40- 90 zł.

Katarzyna Chmura
Gazeta Wyborcza Trójmiasto
28 kwietnia 2009

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia