Współczesny grecki dramat w Kamienicy

"Mleko" - reż: Sebastian Chondrokostas - Teatr Kamienica Warszawa

Sztuka "Mleko" autorstwa Vassilisa Katsikonourisa o ludziach żyjących na emigracji i ich problemach.

- To sztuka o poczuciu obcości, o ludziach, którzy w wyniku kryzysu, jaki dotknął w latach 90. kraj, w którym mieszkali, przyjechali za chlebem do ojczyzny. I okazało się, ze są tam zupełnie obcy - mówi Chondrokostas. 

"Mleko" to jedno z najciekawszych osiągnięć współczesnej greckiej dramaturgii. Akcja dramatu rozgrywa się pomiędzy trzema bohaterami - matką Riną i jej synami - młodszym Lefterisem, cierpiącym na kliniczną schizofrenię oraz starszym Antonisem, który wraz z matką próbuje ocalić brata przed ostateczną hospitalizacją. 

Spektakl obrazuje kilka dni z ich życia - życia rodziny emigrantów z Gruzji, którzy po upadku imperium Związku Radzieckiego wrócili do swojej historycznej ojczyzny, do Aten, w poszukiwaniu lepszego życia. 

Inscenizacja sztuki dotyka płaszczyzny egzystencjalnej, porusza wiele aspektów związanych ze zjawiskiem emigracji, jak kompleks niższości, poczucie wyobcowania, tęsknota za ojczyzną. Jest próbą zobrazowania zmagań człowieka między ukrytymi lękami i nadziejami. Bohaterowie "Mleka" podejmują próbę pokonania swoich pragnień, ucieczki od tkwiących w nich tęsknot i kompleksów. Ich rzeczywistość sceniczna balansuje na granicy realności i wyobrażenia, jawy i snu. To tutaj groza miesza się nieustannie z groteską. W spektaklu występują: Anna Chodakowska, Rafał Fudalej, Andrzej Andrzejewski oraz Matylda Damięcka. Autorką scenografii jest Katarzyna Grabat-Szymańska, która zaprojektowała także kostiumy. Muzykę skomponował Odysseas Konstantinopoulos. Reżyser spektaklu, Sebastian Chondrokostas, jest absolwentem Uniwersytetu Łódzkiego. Pracował jako asystent reżysera na planie "Ekstradycji". Był asystentem reżysera przy realizacji dwóch spektakli telewizyjnych: "Rysa" Krzysztofa Zaleskiego oraz "Baru Świat" w reżyserii Izabelli Cywińskiej, z którą współpracował również przy popularnym serialu "Boża podszewka". Współreżyserował seriale "Pensjonat Pod Różą" i "Tylko miłość". 

"Mleko" reż. S. Chondrokostas; Teatr Kamienica; premiera: 25.06

(-)
Dziennik - Warszawa
26 czerwca 2009

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...