Współczesny repertuar, nowy sposób zarządzania teatrem

Teatr Dramatyczny w Białymstoku

Nowa władza, nowy sposób zarządzania teatrem, współpraca z innymi placówkami kultury i współczesny repertuar. Takie plany na zmianę wizerunku Teatru Dramatycznego w Białymstoku ma Agnieszka Korytkowska-Mazur, która za tydzień ma oficjalnie zająć fotel dyrektora.

Moją ambicją, chęcią zmiany i tym, co mnie tu przyciągnęło, to wiara w to, że ten teatr może wejść na ogólnopolską orbitę teatralną, jeśli nie szerszą - mówi Agnieszka Korytkowska-Mazur [na zdjęciu]. - Potencjał tkwiący w tym miejscu i wykorzystanie faktu, że teatr jest na tej szerokości geograficznej jest dla mnie punktem startu do tego żeby móc rozmawiać z tą publicznością, by móc kreować nowe kierunki, ale też dać zespołowi artystycznemu możliwość zetknięcia ze współczesnymi ciekawymi artystami.

Pochodząca z Łomży reżyserka w konkursie na dyrektora Teatru Dramatycznego pokonała w ostatnim etapie 12 kandydatów z całej Polski. Wybór komisji konkursowej zarząd województwa ma zatwierdzić we wtorek. Nowa dyrektor zacznie pracę 1 lipca.

Osoba kandydatki likwiduje wszelkie spekulacje, na temat tego, że konkurs był ustawiony, że ktoś nim sterował. Wierzę, że nowa pani dyrektor to nowa krew, nowy zapał, które spowodują, że teatr będzie jeszcze lepiej funkcjonował - mówi Jarosław Dworzański, marszałek województwa. - Przygotowanie umowy o pracę na warunkach, które satysfakcjonowałyby obie strony wymaga jeszcze trochę czasu, są pewne rozbieżności w naszych oczekiwaniach, ale nie takie, by nie można było ich przeskoczyć.

Mimo że umowa nie została jeszcze podpisana, Agnieszka Korytkowska-Mazur przedstawiła już swoją wizję kierowania placówką. Stawia przede wszystkim na stworzenie silnego środowiska artystyczno-intelektualnego wokół teatru. Nastawia się także na zmianę wizerunku tego miejsca, dlatego będą tu organizowane debaty kulturalne, festiwale teatralne czy inscenizowane czytania współczesnych tekstów.

Dzisiejszy teatr to nie tylko spektakl, ale też i twórcza odpowiedź na współczesność. Chce stworzyć scenę, która wchodzi w żywy dialog z publicznością - podkreśla reżyserka. - Umożliwiają to zarówno teksty klasyczne, jak i współczesne. Zależy mi na przybliżaniu tekstów dramaturgicznych wschodnich sąsiadów, które w Polsce prawie w ogóle nie funkcjonują.

Z pewnymi zmianami w zarządzaniu powinni liczyć się także pracownicy. Nowa dyrektor, która ma kierować teatrem przez cztery lata, zapowiada zatrudnienie nowych osób.

Potrzebuję kierownika literackiego, czyli osoby która ma wielką znajomość literatury teatralnej, odpowiednie kontakty i umie je wykorzystać. Przewiduję także kogoś od edukacji i koprodukcji polskich i zagranicznych, a także osobę odpowiedzialną za pozyskiwanie funduszy europejskich - mówi przyszła dyrektorka. - Jeszcze nie zdecydowałam, czy będą to ludzie stąd czy moje kandydatury. Zależy mi na tym, by zbudować silny zespół, dla którego słowo lojalność nie jest wytartym sloganem.

Agnieszka Korytkowska-Mazur jest reżyserką, scenarzystką, teatrologiem i kulturoznawcą. Produkuje spektakle teatralne i muzyczne. Współpracuje z teatrami w Warszawie, Poznaniu i Krakowie oraz z Teatrem Opery i Baletu w Nowosybirsku czy z Ny Teatret w Sztokholmie. Jest także felietonistką "Sceny", "Notatnika Teatralnego" oraz autorką artykułów w "Pamiętniku Teatralnym", "Nowych Książkach" i "Zwierciadle".

Anna Kopeć
Kurier Poranny
21 czerwca 2012

Książka tygodnia

Tamara Łempicka. Sztuka i skandal
Wydawnictwo Marginesy
Laura Claridge

Trailer tygodnia