Wspominajac Tadeusza Kantora

w Krakowie stanęły Żywe Pomnik

Wczoraj, w 19. rocznicę śmierci Tadeusza Kantora, przed Cricoteką, przy Kanoniczej w Krakowie, stanęły Żywe Pomniki: Chasydzi z deską ostatniego ratunku (Lesław i Wacław Janiccy) i Wieczny Wędrowiec (Jan Książek).

Jak co roku towarzyszyła im publiczność: ci, którzy Kantora pamiętają, i ci, którzy znają go z twórczości i legendy - przypadkowi przechodnie i krąg Cricoteki pielęgnującej Kantorowską spuściznę. Co roku przychodzą na Kanoniczą aktorzy teatru Tadeusza Kantora; wśród nich były wczoraj Marta Stebnicka (debiutowała jeszcze w Teatrze Podziemnym) i Maria Stangret-Kantor. 

Wieczorem w pracowni Tadeusza Kantora przy ul. Siennej otwarto wystawę fotografii Andrzeja Kobosa z "Kurki wodnej" teatru Cricot 2. Premiera "Kurki wodnej", według sztuki Witkacego, odbyła się w 1967 r. w galerii Krzysztofory - siedzibie Grupy Krakowskiej. Była to materializacja Teatru Happeningowego - kolejnego etapu idei teatralnej Tadeusza Kantora i rozwoju teatru Cricot 2. Autor prezentowanych fotografii jest fizykiem, byłym pracownikiem naukowym m.in. Oxfordu i Uniwersytetu Alberty w Kanadzie. Obecnie pracuje w Krakowie nad paroma projektami PAU. Fotografuje od wielu lat. Miał kilka wystaw. Obecna, w pracowni Tadeusza Kantora, będzie trwała do końca grudnia. 

W piątek natomiast Michał Kobiałka przedstawi na UJ (ul. Gołębia 16, sala nr 42) swoją książkę "Further on, Nothing. Tadeusz Kantor\'s Theatre" ("Dalej już nic. Teatr Tadeusza Kantora") zawierającą omówienia krytyczne i tłumaczone na angielski teksty Tadeusza Kantora.

(AN)
Dziennik Polski
10 grudnia 2009
Portrety
Tadeusz Kantor

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia

(Prawie) ostatnie święta
Grzegorz Eckert
Sztuka jest adaptacją powieści norwes...