Wspomnienie o Józefie Szajnie

"18729" - reż. Sławomir Gaudyn - Multimedia Szajna Festiwal

W ramach 2. Multimedia Szajna Festiwal 5 listopada odbyła się premiera monodramu napisanego na podstawie biografii Józefa Szajny, autorstwa Jerzego Fąfary, w reżyserii Sławomira Gaudyna

To opowieść o losach wybitnego, związanego z Rzeszowem i Teatrem Wandy Siemaszkowej artysty - Józefa Szajny. Tytuł przedstawienia to jego obozowe "imię" - numer wytatuowany na przedramieniu więźnia KL Auschwitz. Tekst sztuki powstał w oparciu o biografię profesora "18 znaczy życie" napisaną przez rzeszowskiego pisarza Jerzego Fąfarę. Akcja sztuki rozgrywa się w karnym bunkrze, tzw. stehzelle, w której młody Szajna oczekiwał na wykonanie wyroku śmierci. To w tym miejscu skazany na śmierć młody chłopak postanowił wyzwalać i budować siebie poprzez sztukę. Z niej uczynić sens swojego życia. Ostatni fragment przedstawienia to swoiste oprowadzanie po Szajna Galerii i jej eksponatach. Aktor wcielający się w rolę profesora tłumaczy widzom przesłanie dzieł zgromadzonych w galerii.

W przedstawieniu wykorzystano w formie projekcji filmowej materiały archiwalne z II wojny światowej. Szczególną atmosferę przedstawienia tworzy przestrzeń Szajna Galerii i wykonywana na żywo muzyka intuicyjna Zbigniewa Lamparta. Spektakl będzie można obejrzeć 2 i 3 grudnia br.

maf
Nowiny Gazeta Codzienna
8 listopada 2010

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia

Faust
Tobias Kratzer
Nowy "Faust" z Opery Paryskiej 29 lis...