Wstydliwa autobiografia w Domu Utopii

Międzynarodowym Centrum Empatii

Spotkanie z Katarzyną Kalwat, reżyserką obsypanego nagrodami „Powrotu do Reims" i „Purification" – eksperymentu na granicy teatru i muzyki.

Dyskusja na temat spektaklu „Krum", w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego, prowadzona przez Jacka Wakara, spotkanie z Piotrem Kruszczyńskim i Sebastianem Majewskim, byłym i obecnym dyrektorem Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, a także warsztaty dziennikarskie, rozmowy o literaturze najnowszej i „Ludowa historia Polski" – historia przemocy, w ujęciu Kamila Janickiego, historyka, pisarza i publicysty, autora głośnej książki „Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa".

To tylko część spotkań, warsztatów i wykładów, które odbędą się w najbliższy weekend, tj. 20 i 21 listopada, w ramach Uniwersytetu Patrzenia Teatrem. Tym razem tematem wszystkich spotkań będzie „Wstydliwa autobiografia".

- Wstyd jest tematem przewodnim tegorocznej edycji Uniwersytetu Patrzenia Teatrem. To jedna z największych, obecnych na wielu płaszczyznach traum współczesności. – mówi Jacek Wakar, kurator Uniwersytetu Patrzenia Teatrem. – Próbujemy go zrozumieć, oswoić i odczytać poprzez bohaterów i twórców teatralnych, ale także dziennikarstwo, historię i literaturę najnowszą. „Wstydliwa autobiografia", łączy wszystkie tematy, które będziemy poruszać podczas najbliższego weekendu. Będziemy rozmawiać m.in. o indywidualnym wymiarze wstydu, o tym co niechciane i wypierane, a także o tym, w jaki sposób te wykreowane autobiografie wpływają na różne dziedziny sztuki.

W ramach cyklu „Mistrzowie – inspiracje" odbędzie się spotkanie z reżyserką Katarzyną Kalwat, autorką głośnej inscenizacji opartej na książce Didiera Eribona "Powrót do Reims".

– Zastanowimy, czy każdy z nas, podobnie jak Eribon skrywa własną fałszywą autobiografię. Porozmawiamy o traktowaniu teatru jako syntezy sztuk i specyficznym napięciu pomiędzy teatrem i muzyką oraz poszukiwaniach, inspiracjach i mistrzach Katarzyny Kalwat. – mówi Jacek Wakar.

Uniwersytet Patrzenia Teatrem jest autorskim projektem Domu Utopii – Międzynarodowego Centrum Empatii w Krakowie. Pomysłodawczynią projektu, jest Małgorzata Szydłowska, scenografka, dyrektor ds. Domu Utopii. Tegoroczna edycja UPT realizowana jest podczas pięciu weekendów, z których każdy dotyka innych obszarów wstydu. Udział w weekendowych zajęciach kosztuje mniej niż bilet do teatru (zaledwie 25 złotych). Można też przyjść na wybrane przez siebie spotkanie.

Karnet na wszystkie wydarzenia UPT 20 i 21 listopada dostępny jest pod linkiem:
https://bilety.laznianowa.pl/index.php/repertoire.html?id=244

Wejściówki na spotkania z Katarzyną Kalwat oraz Piotrem Kruszczyńskim i Sebastianem Majewskim:
https://bilety.laznianowa.pl/index.php/repertoire.html?id=221
https://bilety.laznianowa.pl/index.php/repertoire.html?id=224
Szczegółowy program:

20 listopada (sobota)
13:00 – 14:30 – Teatr tu i teraz. Prowadzenie: Jacek Wakar.
14:45 – 16:15 – Opisywanie rzeczywistości – literatura najnowsza. Prowadzenie: Szymon Kloska
16:30 – 18:00 – Mistrzowie – inspiracje
Gość: Katarzyna Kalwat (reżyserka teatralna). Rozmowę poprowadzi Jacek Wakar.

21 listopada 2021 (niedziela)
13:00 – 14:30 – Ludowa historia Polski: Kamil Janicki
14:45 – 16:15 – Opisywanie rzeczywistości – warsztat dziennikarski: Anna Goc
16:30 – 18:00 – Teatr w lokalnych społecznościach – „Wałbrzych wczoraj i dziś"
Goście: Piotr Kruszczyński i Sebastian Majewski (Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu). Rozmowę poprowadzi Jacek Wakar.
Więcej informacji: domutopii.pl

 

Małgorzata Wach
Materiał organizatora
17 listopada 2021
Portrety
Katarzyna Kalwat

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia