Wszędobylski Emil

"Och, Emil!" - reż. L. Chojnacki - Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu

Wszyscy chyba w mniejszym lub większym stopniu znamy bohaterów popularnych opowieści autorstwa niezapomnianej Astrid Lindgren: sympatyczną bandę dzieciaków z małego Bullerbyn, szalone pomysły Pipi Pińczoszanki czy przygody psotnego Emila z dalekiej Smalandii. Właśnie opowieść o tym ostatnim bohaterze mieliśmy okazję sobie przypomnieć podczas jednego z popołudni Letniej Grządki Teatralnej.

Inscenizację pt. „Och Emil!!!” przygotował wałbrzyski Teatr Lalki i Aktora. Spektakl opiera się na animowaniu tylko jednej lalki i jest nią oczywiście nasz główny bohater. Reszta bohaterów występujących w opowiadaniu to żywoplanowi aktorzy. 

Historia Emila jest ciekawa ze względu na nie nachalny, ale widoczny weń moralizatorski wydźwięk. Wszak po wielu psotnych (i często nieświadomych) wyczynach nasz bohater postanawia (oczywiście za ogromna aprobatą rodziców i wścibskich ciotek) skierować całą swoją energię w stronę nauki. 

Na potrzeby spektaklu wykorzystano funkcjonalny podest oraz dom, który na potrzeby spektakl to stawał się gabinetem doktorskim, to zaś cyrkiem czy po prostu podwórkiem, na którym psocił mały Emil. Spektaklowi towarzyszy bardzo charakterystyczna muzyka, a może raczej bardzo energetyczny lajtmotiw, który od razu wpada w ucho i który z pewnością będzie się kojarzył z Wałbrzychem już na zawsze!

Marta Odziomek
Dziennik Teatralny
13 sierpnia 2009

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia

Faust
Tobias Kratzer
Nowy "Faust" z Opery Paryskiej 29 lis...