Wszyscy czekają na to samo

"Na Boga!" - reż. Marcin Liber - Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego

49. Przegląd Teatrów Małych Form "Kontrapunkt" 2014 rozpocznie się za niecałe trzy tygodnie. Można jeszcze kupić bilety na spektakl, który zostanie pokazany jako finał festiwalu.

Dramat formalny i fabularny Jarosława Murawskiego to tekst napisany trzynastozgłos-kowcem, wyjątek stanowią jedynie interludia, przypisane poszczególnym postaciom chóru. Nie jest to jednak ani żart, ani pamflet na mickiewiczowską tradycję literacką. Zabieg ten koresponduje wyraźnie ze znaczeniem tego systemu wersyfikacyjnego, kojarzonego z eposem, dziełem totalnym.

"Na Boga!" odbiega jednak od wizji sentymentalnego świata pejzażu, bogatego w środki poetyckie, bliskiego realizmowi magicznemu. Przede wszystkim jest to wyraźnie tekst fabularny o wartkiej akcji, niekiedy zbliżającej się do typu narracji XIX-wiecznej fabuły sensacyjnej. Pretekstem historii jest podglądanie przez autora ludowego zwyczaju wodzenia Judasza, wielkopiątkowej tradycji ze śląskiego Skoczowa. Świat ten w dramacie Murawskiego ożywa. Nie jest reżyserowanym widowiskiem, ale areną, na której reprezentanci Drużyny Zła i Obrońców Wartości konfrontują się ze sobą. Dzięki konsekwentnemu użyciu ironii i hiperboli tekst staje się bardzo ludzki, może nawet "ludowy". Niepozbawione prawdy historycznej monologi Księdza Grzyba, spotkania trzech diabłów i snuta przez nich intryga doprowadzają jednak do nietypowego konfliktu. Wszyscy czekają na to samo, na zmartwychwstanie idei, na odnowienie się kulturotwórczych znaków, na powtórne uporządkowanie, może nawet na kolejną "grubą kreskę". Rewolucji nie będzie, historia kołem się toczy.

(informacja ze strony internetowej www.teatr.walbrzych.pl)

z recenzji teatralnych:

Otóż Marcin Liber i wałbrzyszanie nie dali się skusić na żaden dystans czy nawias. Nie wprowadzili projekcji, songów, metakomentarzy. Uznali jak za króla Ćwieczka: ma wybrzmieć tekst. [...] Ma wypełniać tyrady aktorskim kunsztem, ma skupiać uwagę na wywodzie, a nie rozpraszać go w dygresjach. Bo właśnie to się widzom należy - nie formalne popisy! Powstał spektakl skupiony, skoncentrowany, powiedziałoby się, pięknie przejęty misją. Dojrzale grany przez wyćwiczony w rozmaitych poetykach zespół, ze świetnymi rolami.

Jacek Sieradzki, Najpierw jednak nie-wiara, "Odra"

Swojski kicz jasełek Murawski łączy z ostrzem pióra dobrego felietonisty. South Park spotyka się tu z Faustem i Dziadami, kabaret z ludowym teatrem misteryjnym. Mamy więc multum ironicznych nawiązań do bieżącego życia politycznego. Dostaje się również głośnym postaciom ze środowiska teatralnego - tropicielom lewackich i gejowskich spisków w teatrze, ale też bohaterce ostatniej facebookowej afery z nowym papieżem w roli głównej.

Witold Mrozek, Uprzejmie zapraszamy do grobu, "Gazeta Wyborcza"

niedziela 13 kwietnia (wolna sprzedaż biletów)
18.00 - Na Boga! / Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu (Teatr Współczesny)

ceny biletów: 60 zł i 50 zł
rezerwacja biletów - tel. 91 433 58 04

(-)
Materiał Teatru
20 marca 2014

Książka tygodnia

Opowiedzieć historię. Polska dramaturgia współczesna po 2006 roku
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
redakcja: Joanna Królikowska i Weronika Żyła

Trailer tygodnia

Przemilczenia
Joanna Marcinkowska
U Joanny Marcinkowskiej nieodzownym e...