Wszyscy są poszukiwaczami skarbów kultury

"Living Squat", "Dialogus De Passione#Pasja Dialogu" - reż. Konrad Dworakowski - Teatr Lalki i Aktora "Pinokio" w Łodzi

"Living Squat" czyli spektakl jako żywa galeria lalek oraz "Dialogus De Passione#Pasja Dialogu" nawiązujący do średniowiecznych misteriów i współczesnych eksperymentów teatralnych - to propozycje Teatru Pinokio przygotowane w związku z ogólnopolską akcją teatralną.

Projekt "Living Squat" - Demo Teatru Lalek jest próbą stworzenia żywej galerii teatru lalek. Projekt adresowany do młodzieży i widzów dorosłych jest serią zdarzeń zrealizowanych w konwencji teatru lalek, videoart, teatru instalacji i akcji artystycznej. Głównym językiem, jakim posłużymy się przy realizacji tego projektu jest animacja lalek i przestrzeni, ożywianie materii i obrazu. W zdarzeniu w nowej odsłonie pojawią się formy lalkowe ze spektakli i projektów Teatru Pinokio, a także nowe wykonane specjalnie do tego projektu. Akcja będzie około dwugodzinnym wydarzeniem artystycznym zrealizowanym w kamienicy przy ulicy Gdańskiej. Zaanektujemy całą przestrzeń udostępnioną do tej realizacji, stwarzając sposobność do stworzenia scen i zdarzeń lalkowych, wpisując je w konwencję rozbudowanej instalacji artystycznej.

W spektaklu wezmą udział aktorzy Teatru Pinokio oraz zaproszeni twórcy: muzycy, tancerze, performerzy, a także mieszkańcy Łodzi zaproszeni do poprzedzającego projekt warsztatu animacji.

Premiera 27 marca, godz. 21 / Oficyna, ul. Gdańska 19 pokaz II 28 marca, godz. 21 / Oficyna, ul. Gdańska 19

Przedmiotem projektu "Dialogus De Passione#Pasja Dialogu" (na zdjęciu) jest przygotowanie spektaklu interdyscyplinarnego odwołującego się do tradycji teatru liturgicznego i misteryjnego w zderzeniu z doświadczeniami teatrów, twórców i zespołów zajmujących się poszukiwaniami i eksperymentami w przestrzeni teatru alternatywnego.

Wielu z zaproszonych do projektu twórców i zespołów w swojej artystycznej drodze za punkt wyjścia uczyniło eksplorowanie tradycji, odwołując się zarówno do klasycznych tekstów, muzyki, sztuk plastycznych jak i filozofii. Wszyscy są poszukiwaczami skarbów kultury i tradycji, ale jednocześnie aspirują do bycia pionierami w swoich działaniach eksperymentalnych, konstruktorami "nowej tradycji", animatorami kultury świadomymi związków klasyki ze sztuką współczesną.

spektakl plenerowy // Premiera: 3 kwietnia, godz. 19 // ulica Włókiennicza

(-)
Materiał Teatru
28 marca 2015

Książka tygodnia

Czas zdrajców
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Marek Krajewski

Trailer tygodnia