"Wszystkie małe kłamstwa Anny" w Pionierze

przedpremierowy pokazu filmu Krzysztofa Bizio

- Piękne zdjęcia, ciekawa historia, pozytywny przekaz - tak fabularny debiut Krzysztofa Bizia komentowali widzowie piątkowego przedpremierowego pokazu filmu.

"Wszystkie małe kłamstwa Anny" powstały na podstawie opowiadania "012" pochodzącego ze zbioru Krzysztofa Bizia "Zresztą latem wszystkie kwiaty są piękne". W piątek obraz został zaprezentowany w kinie Pionier 1909. 

To półgodzinna opowieść o 36-letniej nauczycielce geografii. Jej życie wydaje się w miarę uporządkowane. Jednak to tylko pozory. W głębi duszy Anna czuje się niespełniona i nieszczęśliwa. Ma dość życia w zakłamaniu i obłudzie. Próbuje się zabić. Wszystko zmienia się, gdy w izbie wytrzeźwień spotyka szkolną koleżankę. Ich rozmowa staje się zaczątkiem zmian w życiu obydwu kobiet. Obie dostają drugą szansę.

- Wydaje mi się, że ta historia ma największy potencjał filmowy - tłumaczy wybór właśnie tego opowiadania reżyser i scenarzysta filmu. - Odbiega od wykorzystywanej przez młodych filmowców konwencji ukazującej ciemne strony życia, obrazów naturalistycznych. Film jest trochę teatralny, pokazuje inną rzeczywistość, ma pozytywny przekaz.

- Wcześniej widziałam film na DVD - opowiada Dorota Chrulska, odtwórczyni głównej roli. - Jednak na dużym ekranie jest jakby bardziej przyjazny, ładniejszy, ogląda się go jak obraz.

- Bardzo mi się podobało - mówi Jolanta Mazur, przyjaciółka ekipy realizującej obraz. - Film jest bardzo plastyczny, spójny, świetnie została zagrana rola główna. 

Obraz podobał się też wiceprezydentowi Szczecina Tomaszowi Jarmolińskiemu. - To opowieść wyjęta z codzienności, dlatego prawdziwa - stwierdził. 

Miejscem akcji jest Szczecin. Sceny były kręcone na Golęcinie, ulicach Rayskiego, Bytomskiej, pl. Grunwaldzkim. - Szczecin jest miastem niespenetrowanym fotograficznie - mówi Krzysztof Bizio. - Wybrałem je nieprzypadkowo. Jest to moja przestrzeń, więc wiem, gdzie się udać, aby nakręcić interesujące mnie sceny. 

Fabularny debiut Bizia zyskał już międzynarodowe uznanie. W maju zostanie pokazany na festiwalu filmowym w Cannes, w ramach przeglądu produkcji krótkometrażowych. Obraz będzie można też zobaczyć na kanale TVP Kultura. Nie wiadomo jeszcze kiedy.

Jakub Ziębka
Gazeta Wyborcza Szczecin
2 maja 2009
Portrety
Krzysztof Bizio

Książka tygodnia

Kantor Nie/Obecność
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Katarzyna Fazan

Trailer tygodnia