Wszystko dla Alicji

"Metro w Buffo" - reż. Janusz Józefowicz - Teatr Studio Buffo w Warszawie

4 czerwca Teatr Studio Buffo wraz z widownią odbył niezwykłą podróż w czasie.

W charytatywnym spektaklu Metra, w imię przyjaźni z Alicją Borkowską zagrali aktorzy z pierwszej obsady musicalu: Katarzyna Groniec, Janusz Józefowicz, Janusz Stokłosa, Barbara Melzer, Joanna Dark, Mariusz Czajka i inni. O tym, jak ważne to było dla wszystkich wydarzenie, pokazały emocje oczekującej przed wejściem publiczności, żywa reakcja w trakcie oraz oznaki wielkiego wzruszenia zaraz po nim.

Wszyscy mają o 23 lata więcej? To nie prawda Ci, którzy w 1991 roku wkraczali w dojrzałość wraz z bohaterami "pierwszego" Metra, 4 czerwca 2014 r. znowu przenieśli się w tamten czas, poczuli ówczesne wrażenia i energię. Niezwykła magia Metra, które było wielkim wydarzeniem lat 90-tych zadziałała równie mocno! Janusz Józefowicz i Janusz Stokłosa przy wsparciu artystów - przyjaciół Alicji Borkowskiej, postanowili wykorzystać potencjał musicalu i pomóc w zebraniu funduszy na leczenie wokalistki i aktorki, która debiutowała w oryginalnej obsadzie Metra.

- To był wyjątkowy wieczór. Wszyscy znów spotkaliśmy się na scenie teatru, w musicalu, który był początkiem naszej artystycznej drogi. Wyjątkowość tego wydarzenia opiera się przede wszystkim na jego celu - pomocy dla naszej koleżanki - mówi Janusz Józefowicz, który w środowym spektaklu znów wcielił się w rolę Jana.

Na widowni nie zabrakło przyjaciół Alicji Borkowskiej, aktorów z obecnej obsady Metra oraz wiernych fanów spektaklu, wśród których są i tacy, którzy obejrzeli go kilkaset razy.

Znane wszystkim ukochane piosenki zabrzmiały w mistrzowskim wykonaniu w towarzystwie rozśpiewanej widowni.

Zapalone przez widzów zielone lampki w trakcie kolędy Uciekali, czy zaśpiewany przez samą Alicję Borkowską krótki fragment piosenki Wieża Babel wywołały ogromne wzruszenie aktorów i widzów. Emocje towarzyszyły wszystkim nawet po wyjściu z sali. Jerzy Grzechnik - jeden z aktorów nowej obsady Metra - tak skomentował wczorajsze wydarzenie: Po raz pierwszy od 7 lat widzieliśmy Metro od strony widowni! Co za przeżycie! Ogromny ukłon dla wszystkich cudownych artystów, dzięki którym mogliśmy poznać prawdziwe i niepowtarzalne źródło tej żywej legendy! W takich chwilach najbardziej dobitnie uświadamiamy sobie, jak ogromnym jest dla nas wyróżnieniem, móc przekazywać kolejnym pokoleniom tę magię w czystej postaci!

Janusz Józefowicz pożegnał widzów słowami: Drodzy Państwo! Nie wiem kto komu dziś sprawił więcej radości - My, grając dla Państwa, czy Państwo nam - śpiewając z nami, uczestnicząc w scenach dialogowych, podpowiadając kwestię, które nagle wypadły z głowy Dziękujemy!

Choć musical charytatywny już za nami, teatr Studio Buffo zachęca do wsparcia Alicji Borkowskiej poprzez wpłatę na subkonto Alicji w Fundacji im. Darii Trafankowskiej. Numer konta, na które można wpłacać datki: 43 1500 1126 1211 2009 3528 0000 z dopiskiem "Dla Alicji".

Teatr Studio Buffo zaprasza wszystkich widzów na musical Metro w dniach: 26, 27, 28 i 29 czerwca. Bilety można kupić na www.studiobuffo.com.

(-)
Materiał Teatru
7 czerwca 2014
Portrety
Alicja Borkowska

Książka tygodnia

Czas zdrajców
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Marek Krajewski

Trailer tygodnia