Wyabstrahowane z blokowiska

"Modulor" - reż: Robert Jarosz - Teatr TrzyRzecze w Białymstoku

Modulor to kolejny element projektu związanego z blokowiskami, który koordynuje stypendystka prezydenta Marta Jasińska. Odbyły się już między innymi zajęcia dźwiękowe z mieszkańcami blokowisk.

Modulor to spektakl inspirowany życiem i twórczością Le Corbusier\'a, Picassa i ludzi skupionych we wspólnotach mieszkaniowych. To zarazem próba spojrzenia na blokowisko oczami wzniesionego ponad 11. piętrem Ikara, poszukującego wyjścia z plątaniny piwnic i klatek.

- Spotkaliśmy się w Białymstoku, gdzie przeprowadziliśmy między innymi ankiety wśród mieszkańców blokowisk - mówi Robert Jarosz, reżyser i dramaturg. - To była dla nas inspiracja do stworzenia "Modulora". Mieszkańcy opowiadali nam na przykład, czy mają jakieś sny związane z blokowiskiem. Jakie miłe rzeczy ich tu spotykają i czego się obawiają.

Na scenie zobaczymy Martę Jasińską i Ewę Woźniak. Ta druga odpowiedzialna jest również za scenografię. Otwarte pokazy pracy w toku nad spektaklem odbędą się w Teatrze TrzyRzecze przy ul. Młynowej 27 stycznia o godz. 19. Jak zapowiadają twórcy, po pierwszym pokazie na widzów czeka też dyskusja na temat projektu. Konieczna jest wcześniejsza rezerwacja wejściówek pod adresem e-mail: spektaklmodulor@gmail.com.

- Gram kobietę, która w kontekście blokowiska i obecności sąsiadów prowadzi wewnętrzny dialog ze sobą - twierdzi Marta Jasińska. - Nie jest ona jednak typową mieszkanką blokowiska.

- Postać Modulora, w którą się wcielam, to nie jest postać ludzka - dodaje Ewa Woźniak. - Jest to idea, która może komuś pomóc w codzienności, lub wręcz przeciwnie. Wypełnić mu umysł i przestrzeń klaustrofobicznymi wizjami.

Spektakl to kolejny element projektu związanego z blokowiskami. Wcześniej odbyły się między innymi warsztaty dźwiękowe. Marta Jasińska zapewnia, że dźwięki, które udało się zebrać, były pomocne w tworzeniu "Modulora". Niedługo zostaną one zaprezentowane na antenie radia Akadera.

Spektakl realizowany jest w ramach stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Białegostoku przyznanego Marcie Jasińskiej. Współfinansowany jest ze środków Funduszu Wyszehradzkiego.

Urszula Krutul
Kurier Poranny online
28 stycznia 2012

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia