Wybitny plakat musicalu "Korczak"

"Korczak" - reż. Roberto Skolmowski - Opera i Filharmonia Podlaska

Ryszard Horowitz, wybitny polski artysta, jest twórcą plakatu do musicalu "Korczak" Opery i Filharmonii Podlaskiej - Europejskiego Centrum Sztuki. Polska prapremiera tej inscenizacji planowana jest na 29 września, w drugi dzień uroczystej inauguracji nowego gmachu OiFP przy ul. Odeskiej w Białymstoku

Plakat Ryszarda Horowitza jest utrzymany w szarej tonacji, zupełnie odmiennej od tego, do  czego przyzwyczaił nas sam artysta w innych swoich pracach: pełnych barw i eksperymentów z formą i cyfrową fotografią.

Tutaj na pierwszym planie widzimy leżące na polnej drodze duże zdjęcie, portret samego Janusza Korczaka: pomięte, przydeptane – jakby tuż przed chwilą przeszedł po nim spieszący się gdzieś tłum. Na dalszym planie leżą na wpół zakopane w piasku fragmenty dwóch dziecięcych lalek - symbol dramatu człowieka, który choć poświęcił wszystko i tak nie był w stanie uratować tego co było dla niego najważniejsze – swoich małych podopiecznych.

Osobiste przeżycia Horowitza nadają jego dziełu niezwykły wymiar. Jako dziecko przeżył gehennę będącą udziałem wszystkich polskich Żydów w czasie Holokaustu. Przypomnijmy, że urodził się on w 1939 roku. Jako zaledwie kilkulatek był więźniem obozu koncentracyjnego Auschwitz. Jest jednym z najmłodszych ocalonych.
Dzisiaj Ryszard Horowitz należy do absolutnej światowej czołówki artystów. Od lat mieszka i tworzy w USA, w tym czasie wypracował swój rozpoznawalny styl, często mocno eksperymentalny. Był pionierem efektów specjalnych w fotografii. Od lat osiemdziesiątych w swoich pracach wykorzystuje możliwości, jakie dają techniki cyfrowe.

(-)
Materiały OiFP
7 lipca 2012

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia