Wybitny polski bas na Festiwalu w Veronie

Wybitny polski bas Rafał Siwek występuje na Festiwalu Operowym Arena di Verona

Rafał Siwek na Festiwalu Arena di Verona. Już po raz kolejny artysta będzie gwiazdą operowego święta w Weronie. Śpiewak wystąpi w aż dziesięciu spektaklach: czterokrotnie jako kapłan Ramfis w „Aidzie" i sześć razy wcieli się w Zachariasza w „Nabucco". Pierwsze spektakle już 1 i 3 lipca.

Rafał Siwek gości w „letniej świątyni opery" już po raz siódmy. Również w poprzednich latach ( z wyjątkiem minionego roku, kiedy festiwal w tradycyjnej formule nie odbył się z powodu pandemii i został zastąpiony cyklem koncertów dla bardzo ograniczonej liczby publiczności) wcielał się w postaci z oper Verdiego, Pucciniego i Mozarta, w różnych inscenizacjach wybitnych reżyserów z Franco Zeffirellego na czele. W tym roku z powodu obostrzeń sanitarnych przygotowano nowe prezentacje przewidzianych programem dzieł operowych – maja być one inspirowane zabytkami sztuki dawnej przechowywanych we włoskich muzeach. Również ze względu bezpieczeństwa sanitarnego na widowni olbrzymiego amfiteatru w Weronie nie zasiądzie jak dawniej kilkanaście tysięcy widzów, ale „tylko" sześć tysięcy.

Siwek należy do światowej czołówki basów, wykonujących partie z głównie z XIX i XX-wiecznego repertuaru operowego oraz oratoryjno-kantatowego (basso cantante). Występuje na najważniejszych scenach i estradach świata współpracując z najlepszymi dyrygentami i reżyserami. Rafał Siwek występuje na większości najważniejszych scen operowych i estrad koncertowych. Śpiewa na scenach niemieckich (Staatsoper Unter den Linden i Deutsche Oper w Berlinie, Bayerische Staatsoper w Monachim, Staatsoper w Hamburgu), francuskich (Opera Bastille i Thėâtre du Chatelet w Paryżu, Opera w Nicei, Opéra de Lille), rosyjskich (Teatr Bolszoj i sala koncertowa im. Czajkowskiego w Moskwie, Teatr Maryjski z Sankt-Petersburgu), w Teatro Real w Madrycie, La Monnaie w Brukseli, Opernhaus w Zurychu, New National Theatre w Tokio, Dutch National Opera i Concertgebouw w Amsterdamie, Israeli Opera w Tel Awiwie, Greek National Opera w Atenach, Théâtres de la Ville de Luxembourg, estradach Accademia Nazionale di Santa Cecilia w Rzymie, Accademia del Maggio Musicale Fiorentino i Palau de les Arts Reina Sofía w Walencji. Śpiewał na wszystkich scenach operowych Włoch, z Teatro alla Scala w Mediolanie, Teatro San Carlo w Neapolu i Operą Rzymską na czele.

Na Arenie w Weronie artystę będzie można podziwiać do 1 września.

(-)
Informacja nadesłana
1 lipca 2021
Wątki
Opera

Książka tygodnia

Trailer tygodnia

Film balkonowy
Paweł Łoziński
Czy każdy może być bohaterem filmu? C...