Wybrano dwóch dyrektorów Teatru Bagatela

Andrzej Wyrobiec i Krzysztof Materna mają poprowadzić Teatr Bagatela

Wybrano dwóch dyrektorów Teatru Bagatela - podaje TVN24. Naczelnym zostaje Andrzej Wyrobiec, były sekretarz generalny PO i były wiceminister kultury, zaś artystycznym - Krzysztof Materna. Poprzedni dyrektor Bagateli, Henryk Jacek S. został oskarżony o molestowanie seksualne pracownic i stracił stanowisko.

Teatr Bagatela. Andrzej Wyrobiec i Krzysztof Materna nowymi dyrektorami

Jak podaje TVN, dziś, 2 czerwca o 13, komisja konkursowa zaprezentuje Jackowi Majchrowskiemu, prezydentowi Krakowa, swoich kandydatów. Podobno powołanie ich to jedynie kwestia formalności.

Poprzedni dyrektor Teatru Bagatela kierował instytucją przez ponad 20 lat - od 1 września 1999 do 31 stycznia 2020. Jesienią zeszłego roku grupa kobiet, m.in. aktorek teatru oskarżyła Henryka Jacka S. o molestowanie i mobbing. Śledztwo w sprawie nadużyć w Bagateli zostało wszczęte na początku listopada. Byłemu dyrektorowi grozi do trzech lat pozbawienia wolności.

Teatr Bagatela. Dwóch dyrektorów

W lutym krakowscy radni zmienili statut Teatru Bagatela rozdzielając funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego. "W ustawie o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej jest mowa tylko o dyrektorze i to doprecyzowaliśmy w statucie. Ustawa ta mówi również, że w statucie zamieszczana jest informacja o liczbie zastępców oraz sposobie ich powoływania i odwoływania, dlatego zmiany były konieczne" - mówiła wtedy dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Katarzyna Olesiak.

(-)
Onet.Kultura
2 czerwca 2020

Książka tygodnia

Czescy ekspresjoniści
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Jindřich Chalupecký

Trailer tygodnia