Wycinanki... jadą do Japonii

"Wycinanki. List z morza" - reż. Yojiro Ichikawa - Teatr Polski w Bydgoszczy

Pod koniec lutego „Wycinanki. List z morza" zostaną zaprezentowane w New National Theater w Tokio. Spektakl dedykowany najmłodszym zostanie zagrany w Japonii trzy razy.

„Wycinanki. List z morza" w reż. Yojiro Ichikawy to spektakl koprodukcji polsko-japońskiej, który dedykowany jest najmłodszym widzom. Swoją bydgoską premierę miał 20 września 2019 roku. Już niedługo, a dokładniej 29 lutego, koprodukcja Teatru Polskiego z japońskimi artystami zostanie zaprezentowana w New National Theater w Tokio.

Produkcja Teatru Polskiego w Bydgoszczy powstała z okazji 100. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Japonią i Polską, którą obchodzono w 2019r. Spektakl jest próbą odkrycia zapomnianych powiązań między sztuką i kulturą Polski i Japonii oraz przybliżenia ich najmłodszym widzom oraz ich rodzicom.

„Wycinanki. List z morza" to historia skupiona wokół kartki papieru, która dla Japończyków stanowi podstawę do tworzenia bajecznych wytworów origami, zaś dla naszych przodków była inspiracją dla wykreowania tradycji ludowych wycinanek. Papier w tej opowieści stanowi jednak tylko pretekst do tego, by poprzez muzykę, sztukę i piękno przybliżyć najmłodszym widzom szczególną cechę człowieka – uniwersalne pragnienie wspólnotowości i bycia razem.

„Wycinanki. List z morza" powstały w wyniku współpracy artystów Teatru Polskiego w Bydgoszczy z twórcami z Japonii. W spektaklu, który został wyreżyserowany przez Yojiro Ichikawę, występuje Natsumi Kuroda oraz aktorzy bydgoskiej sceny – Michalina Rodak i Marcin Zawodziński. Muzykę na żywo przygotowała Natsumi Ishikawa.

Aleksandra Rzęska
Materiał Teatru
18 stycznia 2020
Portrety
Yojiro Ichikawa

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia