Wyjątkowa premiera Festiwalu Łódź Czterech Kultur

"Antygona w Nowym Jorku" - reż. Andrzej Szczytko - Teatr Nowy w Łodzi

To będzie wydarzenie szczególne. Festiwalowa premiera „Antygony w Nowym Jorku" w reżyserii Andrzeja Szczytko to swoiste pożegnanie zmarłego kilka dni temu Janusza Głowackiego, hołd dla wybitnego dramaturga. Premiera 13 września, w dniu urodzin artysty.

– Twórczość Janusza Głowackiego ma nieprzemijające znaczenie dla polskiej literatury i teatru. Wszystkie jego literackie wypowiedzi są ważne, bo nigdy nie były publikowane lekkomyślnie, a nie o każdym twórcy można to powiedzieć – mówi reżyser Andrzej Szczytko, który tworzy spektakl we współpracy z zespołem Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. Nie jest to pierwsze spotkanie reżysera z „Antygoną..." Jego realizacja dramatu w Narodowym Teatrze im. Szewczenki w Charkowie zdobyła uznanie nie tylko publiczności i krytyki, ale również samego autora, który uznał ją za jedną z najlepszych inscenizacji swojej sztuki.

– Tekst Głowackiego nie jest dziś wyłącznie obrazkiem rodzajowym szydzącym z wyobrażeń o american dream. Być może potrzebny był czas, żeby ta „skundlona tragedia i uwznioślona farsa" wybrzmiała przy czytaniu, jako wiwisekcja pomylonego świata, bez emocji przyglądającego się milionom przerażonych, tułających się po świecie ludzi, próbujących dostać się do krajów bezpiecznych i zamożnych – mówi reżyser.

Bohaterowie Antygony w Nowym Jorku pomagają nam przyjrzeć się dzisiejszej Europie. Postaci z Tompkins Square Park, w których role wcielą się Jolanta Jackowska, Krzysztof Pyziak, Piotr Seweryński, Wojciech Droszczyński i Dariusz Kowalski dostali się do wymarzonego świata, w którym nikt ich nie potrzebuje. Są przejmująco samotni i zagubieni w jednym z najbogatszych miast świata. Dlaczego nie spełnił się ich amerykański sen? Anita, Pchełka i Sasza nieustannie walczą o zachowanie własnej tożsamości. Instynktownie czują, że tylko bycie razem pozwoli im przetrwać ten koszmar.

– Ta uniwersalna opowieść o naszych lękach i tęsknotach, bez taniego moralizatorstwa i eksponowania tragizmu, za to z dużym poczuciem humoru to przestroga i swoiste memento, utkane ze wspomnień, wyobrażeń, marzeń i mitów – podkreśla reżyser.
Festiwalowa premiera odbędzie się 13 września, w dniu urodzin Janusza Głowackiego. W czasie festiwalu spektakl pokazany zostanie raz jeszcze – 17 września.

Andrzej Szczytko – aktor, reżyser teatralny, tłumacz i pedagog, od 2012 roku jest związany z Teatrem Dramatycznym im. Tarasa Szewczenki w Charkowie, gdzie zrealizował między innymi Żegnaj, Judaszu, Antygonę w Nowym Jorku i Kartotekę. Poprzez swoje realizacje, doprowadził do tłumaczenia na ukraiński dramatów Witkacego, Różewicza, Iredyńskiego oraz Głowackiego i był ich współautorem.

Za oprawę scenograficzną spektaklu odpowiada Tomasz Ryszczyński, zaś opracowaniem muzycznym zajął się Jakub Raczyński.

Organizowany od 15 lat Festiwal Łódź Czterech Kultur poprzez uniwersalny język sztuki odwołuje się do wielokulturowych korzeni miasta, które przez lata było tyglem kultur – wielonarodowym ośrodkiem przemysłowym w samym sercu Polski. Hasłem tegorocznej edycji, odbywającej się w dniach 8-17 września i obejmującej ponad 50 wydarzeń jest Alfabet dialogu rozumiany, jako poszukiwanie wspólnego języka między odmiennymi kulturami, teraźniejszością i przeszłością, nowoczesnością i tradycją, sztuką wysoką i popkulturą, artystami i publicznością. Jest to również dialog między różnymi formami działalności artystycznej. Dlatego festiwal obejmuje cztery obszary sztuki: teatr, muzykę, sztuki wizualne oraz literaturę i film.

Teatralnej odsłonie festiwalu kuratoruje Jakub Porcari. Wśród propozycji z tego obszaru warto wymienić również prapremierę: Is it Pamela?/Inkarnacje w realizacji Marty Ziółek, a także występ kabaretu Pożar w burdelu ze spektaklem Ucieczka z kina „Polskość" oraz muzyczną propozycję krakowskiego Teatru Nowego Proxima: Wysocki. Powrót do ZSRR.

Organizatorem festiwalu jest Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.

(-)
Materiał organizatora
30 sierpnia 2017
Portrety
Andrzej Szczytko

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia