Wyjątkowa publikacja - spotkanie w Operze na Zamku

„U źródeł szczecińskiej sceny muzycznej. Protokoły posiedzeń Towarzystwa Miłośników Teatru Muzycznego (1956–1958)".

Serdecznie zapraszam na spotkanie prezentujące wyjątkową publikację pt. „U źródeł szczecińskiej sceny muzycznej. Protokoły posiedzeń Towarzystwa Miłośników Teatru Muzycznego (1956–1958)".

Publikacja pod redakcją Jacka Jekiela i Krzysztofa Kowalczyka powstała przy współpracy Opery na Zamku i Archiwum Państwowego w Szczecinie z okazji jubileuszu 65-lecia teatru muzycznego w Szczecinie.

Spotkanie odbędzie się w czwartek 10 marca o 11.00 w Galerii O. (otwarte będzie wejście K). Na dziennikarzy czekają naturalnie darmowe egzemplarze.

W spotkaniu autorskim będą uczestniczyli:

- dr Jacek Jekiel, dyrektor Opery na Zamku w Szczecinie – moderator
oraz paneliści:
- dr hab. Krzysztof Kowalczyk, prof. US, dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie
- dr hab. Eryk Krasucki, prof. US, Instytut Historii Uniwersytetu Szczecińskiego
- Aleksandra i Tomasz Nieżychowscy – córka i syn Jacka Nieżychowskiego – założyciela Towarzystwa Miłośników Teatru Muzycznego i pierwszego dyrektora Operetki Szczecińskiej

W 1956 r. narodził się w Szczecinie teatr muzyczny – dzisiejsza szczecińska Opera na Zamku. Impuls do powstania zawodowej sceny muzycznej dała garstka ludzi, której przyświecała wspólna idea, pasja i zamiłowanie do sztuki operowej.

Z zebrań miłośników, w których uczestniczyło wiele kluczowych postaci szczecińskiej kultury tego okresu, zachowały się protokoły, wydane w niniejszej publikacji wraz z historycznym opracowaniem. Publikacja traktuje o początkach Operetki Szczecińskiej i pierwszych latach jej działalności.

Jest ukłonem w stronę założycieli Towarzystwa Miłośników Teatru Muzycznego.

Magdalena Jagiełło-Kmieciak
Opera na Zamku
9 marca 2022

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia