Wyjątkowa "Zemsta nietoperza"

"Zemsta nietoperza" - reż: Wojciech Adamczyk - Teatr Muzyczny w Łodzi

Teatr Muzyczny zaprezentuje wyjątkowe przedstawienia operetki Straussa. 22 i 22 kwietnia o godz. 18.30 w głównych partiach zaprezentują się studenci Akademii Muzycznej oraz gościnnie soliści z Odessy i Kaliningradu.

"Zemsta nietoperza" to najbardziej znane dzieło teatralne Johanna Straussa. Taki pan jak pan, szampański finał II aktu, kuplety Adeli - najsłynniejsze fragmenty tej operetki są rozpoznawane przez wszystkich. Libretto "Zemsty..." opowiada o przygodach sympatycznego hulaki Gabriela von Eisensteina, który przed pójściem do więzienia (został skazany na areszt za spoliczkowanie urzędnika skarbowego), zamierza jeszcze udać się na wystawny bal. Nie wie, że zaproszenie na bal to pułapka zastawiona na niego przez przyjaciela, któremu spłatał kiedyś przykry figiel.

Intryga, często krytykowana jako nieprawdopodobna, ale właśnie przez to nieodparcie śmieszna - to perfekcyjne połączenie teatru z obrazem obyczajów, czyli życiem austriackiej burżuazji w drugiej połowie XIX wieku. Jak zwykle w operetkach wszystko kończy się dobrze, a w pamięciu zostają piękne Straussowskie melodie. Tekst utworu przetłumaczył Julian Tuwim, tworząc jedno z najlepszych librett operetkowych w polskiej literaturze muzycznej.

(-)
Materiały Teatru
9 marca 2012

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia

Faust
Tobias Kratzer
Nowy "Faust" z Opery Paryskiej 29 lis...