Wykład mistrzowski prof. Georges’a Banu

Instytut im. Jerzego Grotowskiego

Wybitny francuski teatrolog, Georges Banu wygłosi 9 grudnia o godz. 17:00 w Sali Teatru Laboratorium wykład: „Aktor niepodległy. Władza i wolność twórcy” poświęcony Ryszardowi Cieślakowi.

Prof. Georges Banu zaproszony został do Wrocławia z okazji wydania książki „Peter Brook. Ku teatrowi pierwszemu", która ukaże się nakładem wydawnictwa Instytutu Grotowskiego. Podczas poniedziałkowego wykłady odniesie się do postaci Ryszarda Cieślaka i jego współpracy z Jerzym Grotowskim i Peterem Brookiem.

Georges Banu jest emerytowanym profesorem w katedrze teatrologii na Sorbonie i honorowym przewodniczącym Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych, a także współredaktorem naczelnym pisma „Alternatives théâtrales" i redaktorem prowadzącym serii „Le Temps du Théâtre" wydawanej przez Actes Sud. Opublikował wiele ważnych prac poświęconych europejskim reżyserom, zwłaszcza Peterowi Brookowi, Michaelowi Grüberowi, Giorgiowi Strehlerowi, Antoine Vitezowi oraz Ariane Mnouchkine. Jest autorem licznych książek o teatrze, a także malarstwie. Autor notatek, na podstawie których powstała pierwsza wersja tekstu „Performer" Jerzego Grotowskiego, opublikował esej „Le Cercle et le fleuve" o przyjaźni Grotowskiego z Peterem Brookiem. Razem z Grzegorzem Ziółkowskim przygotował wybór tekstów Brooka, zebranych w tomie Teatr jest tylko formą. O Jerzym Grotowskim (wyd. pol. 2007, wyd. ang. 2009), wydanie francuskie książki poprzedził swoim wstępem (2009). Trzykrotnie otrzymał nagrodę za najlepszą francuską książkę o teatrze. Jego teksty zostały przetłumaczone na języki: włoski, niemiecki, hiszpański, rosyjski, rumuński, węgierski i słowacki. Wyreżyserował dwa filmy (jeden poświęcony Szekspirowi, drugi Czechowowi), nagrodzone przez UNESCO. Współpracował przy spektaklach Luca Bondy'ego, Yanisa Kokkosa oraz Patrice'a Chéreau. Banu otrzymał medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis nadawany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Polsce.

Wstęp na wykład jest wolny.

Więcej: www.grotowski-institute.art.pl

(-)
Materiał Organizatora
6 grudnia 2013

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia