Wykład multimedialny prof. Mirosława Kocura

prezentacja aktualnego stanu badań o teatrze

Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zapraszają na wykład multimedialny prof. Mirosława Kocura "PRAKTYKI ŹRÓDŁOWE W DOBIE GLOBALIZACJI: BALI - WYSPA JAKO ŚWIĄTYNIA" i prezentację jego autorskiego portalu internetowego ŹRÓDŁA TEATRU (www.zrodlateatru.pl). Spotkanie odbędzie się w poniedziałek 2 grudnia o godz. 18.00 w Sali im. Jana Kreczmara w gmachu Akademii Teatralnej.

"Proponuję radykalnie poszerzyć i pogłębić studia nad teatrem. Odkrycia w wielu dziedzinach nauki współczesnej, często przełomowe, umożliwiają nowe spojrzenie na człowieka jako performera, tancerza i śpiewaka. Lepiej też dziś rozumiemy emergencje performansów kulturowych i przestrzeni performatywnych. Rozpoznajemy performatywne wymiary języka, a nade wszystko tekstu. Doceniamy kulturotwórcze funkcje tańca. Ambicją portalu ŹRÓDŁA TEATRU jest prezentacja aktualnego stanu badań, dlatego też wszelkie publikowane tu informacje naukowe i interpretacje będą uaktualniane, weryfikowane i modyfikowane w miarę pojawiania się raportów z nowych odkryć" (Mirosław Kocur, www.zrodlateatru.pl).

"Jest jeszcze jeden aspekt tego projektu, którego nie wolno pominąć. Strona ŹRÓDŁA TEATRU [...] jest także innowacyjnym podręcznikiem. Nie dość, że bardzo nowoczesnym, to jeszcze powszechnie i bezpłatnie dostępnym. [...] Jest czymś zupełnie wyjątkowym i ważnym dla rozwoju polskich badań teatrologicznych i antropologicznych. Wykorzystuje w pełni wszystkie możliwości, jakie daje Internet, i robi to w taki sposób, że ma szansę nie zesatrzeć się tak szybko jak wiele supernowoczesnych sieciowych przedsięwzięć" (Iga Kruk, "Źródło jest w sieci", "Teatr" 2013 nr 11).

Mirosław Kocur - antropolog teatru, reżyser, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego i Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie; absolwent Politechniki Wrocławskiej (1979) i Wydziału Reżyserii Dramatu krakowskiej PWST (1986); stypendysta Fundacji Fulbrighta (2005); autor książek: "Teatr antycznej Grecji" (2001), "We władzy teatru. Aktorzy i widzowie w antycznym Rzymie" (2005), "Drugie narodziny teatru. Performanse mnichów anglosaskich" (2010) i "Teatr bez teatru. Performanse w Anglii Wschodniej u schyłku średniowiecza" (2012).

www.zrodlateatru.pl - autorski portal internetowy Mirosława Kocura; realizacja: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie; współpraca redakcyjna: Dorota Buchwald, Agata Adamiecka-Sitek, Iga Kruk; projekt graficzny i funkcjonalny portalu: Piotr Wójcik, Przemysław Bojarowski; projekt zrealizowany ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

(-)
Informacja Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego
21 listopada 2013

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...