Wykreujemy własny świat z włóczki!

"Babcia robi na drutach" - Uri Orlev - Teatr Lalki i Aktora "Pinokio" w Łodzi

29 maja o godz. 16.00 ostatnie w tym sezonie spotkanie z cyklu "Wiem, co to jest książka". Tym razem poznamy książkę "Babcia robi na drutach" autorstwa Uri Orlev, która opowiada o świecie stworzonym z włóczki. Po wspólnym czytaniu wykreujemy własny świat z włóczki!

Na planszy z zarysem dzielnicy Łódź-Polesie przy pomocy mięciutkiej nitki wyznaczymy ulice, wykleimy kamienice i bramy. Naszą otuloną włóczką dzielnicę wyślemy do dzieci z Brazylii.

Spotkanie poprowadzą: Olga Jagnicka, Małgorzata Loeffler i Tadeusz Płuciennik

Informacje o książce:

Uri Orlev, "Babcia robi na drutach", ilustracje Marta Ignerska, Wytwórnia 2009

Do miasteczka przybywa niezwykła babcia. Nie znajduje tam nikogo, kto by przyjął ją pod własny dach. Babcia nie ma nic oprócz wełny, szydełka i dwóch drutów. Dzierga z tej wełny własny świat: dom, w nim wszystkie sprzęty, a na koniec... wnuczkę i wnuczka. Przychodzi dzień, w którym dzieci mają pójść do szkoły. Okazuje się, że dzieci z wełny nie przystają do obowiązujących norm, inność naraża ich na szykany i wykluczenie. Szczęście pryska, a babcia przeżywa bolesne rozczarowanie. Pruje wydziergany świat i dzieci. Wędruje dalej i ma nadzieję, że w następnym miasteczku będzie inaczej.

30 lipca 2009 w Kulturalnym koszyku (Duży Format Gazety Wyborczej) Agata Passent napisała: Synowi wypożyczam książki z wypożyczalni publicznej, ale zrobię wyjątek dla książki "Babcia robi na drutach" Uriego Orleva - ze względu na oryginalną treść i przepiękne ilustracje."

Po spotkaniu, o godz. 18.00 Teatr Pinokio zaprasza na spektakl "Jaś i Małgosia" w ramach cyklu "Pinokio na dobranoc". Zapisy na spotkanie: tel. 42 636 66 90 oraz olga@teatrpinokio.pl . Wydarzenie odbędzie się w ramach Senioraliów 2014. Przy tej okazji zapraszamy Babcie i Dziadków o wielkim sercu do wykupienia biletów na spektakle dla dzieci, które są pod opieką łódzkich świetlic środowiskowych.

Informacje o projekcie "Wiem, co to jest książka"

Celem nowego projektu jest popularyzowanie literatury i czytelnictwa wśród dzieci oraz ich rodziców oraz zwrócenie uwagi na fakt, że książki nie tylko poszerzają wyobraźnię dziecka, ale uczą też twórczego myślenia, ułatwiają odkrywanie świata. Nadrzędnym celem projektu jest popularyzacja współczesnej literatury dla dzieci, ze szczególnym akcentem na współczesną ilustrację. Spotkaniom towarzyszą warsztaty, na których uczestnicy wraz z prowadzącymi będą przygotowywać tematyczną paczkę dla dzieci z różnych stron świata.

Spotkania odbywają się raz w miesiącu przed spektaklami w cyklu "Pinokio na dobranoc".

(-)
Materiał Teatru
23 maja 2014

Książka tygodnia

Wybór opowiadań
Świat Książki
Edgar Allan Poe

Trailer tygodnia

Zielona granica
Agnieszka Holland
Po przeprowadzce na Podlasie psycholo...