Wyłoniono zwyciężczynię

4. Modjeska Calling - 2021

30 sierpnia w siedzibie Teatru Polskiego w Poznaniu rozpoczęły się eliminacje mające na celu wyłonienie finalistów konkursu MODJESKA CALLING. Uczestnicy zostali podzieleni na grupy i stawili się na przesłuchaniach w Malarni, za kurtyną Dużej Sceny oraz w Nowej Sali Prób.

W każdej z tych przestrzeni oceniani byli przez trzyosobowe jury. W Malarni uczestników słuchali: Barbara Krasińska (aktorka, Teatr Polski w Poznaniu), Wojciech Kalwat (aktor, Teatr Polski w Poznaniu) oraz Stanisław Godlewski (teatrolog, IS PAN). Za kurtyną Dużej Sceny oceniali: Paulina Skorupska (teatrolożka, Teatr Polski w Poznaniu), Ewa Kaczmarek (aktorka, Teatr Usta Usta) oraz Andrzej Szubski (aktor, Teatr Polski w Poznaniu).

W Nowej Sali Prób w skład jury weszli: Katarzyna Minkowska (reżyserka), Paweł Siwiak (aktor, Teatr Polski w Poznaniu) oraz Witold Mrozek (teatrolog, Gazeta Wyborcza). Trwające od godziny 10 do godziny 14 eliminacje wyłoniły ośmioro finalistek i finalistów konkursu MODJESKA CALLING.

Dzień później, 31 sierpnia o godzinie 18 rozpoczął się finał. Kornelia Trawkowska obsadzona w roli konferansjerki zapraszała kolejno na scenę uczestników, ale również raczyła widzów ciekawostkami na temat Modrzejewskiej i jej związków z Poznaniem. Za wyłonienie zwycięzcy, a także przyznanie wyróżnienia odpowiedzialne było jury w składzie: Maja Komorowska, Teresa Kwiatkowska oraz Michał Kaleta. Pierwsza na scenie zaprezentowała się Karolina Martin, absolwentka kierunku aktorstwo Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, Filii w Białymstoku, i przedstawiła monolog Lady Makbet. Kolejna finalistka Oryna Piskovska, studentka Akademii Teatralnej w Warszawie, na kierunku aktorstwo dramatyczne, wcieliła się w rolę Julii z „Romea i Julii". Na scenie zaprezentowała się również Jolanta Jackowska, absolwentka PWSFTviT im. Leona Schillera w Łodzi, w roli Konstancji z „Króla Jana".

Do finału zakwalifikowali się również Panowie, a wśród nich Krzysztof Zarzycki, student Warszawskiej Szkoły Filmowej / Wsf (aktualnie III. rok Wydziału Aktorskiego), który wygłosił monolog Lady Anny z „Króla Ryszarda III". Agata Nierzwicka, studentka Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, Filii w Białymstoku na kierunku aktorstwo teatru lalek, odegrała Ofelię z „Hamleta". Katarzyna Żuk, absolwentka wydziału aktorskiego PWSFTviT im L. Schillera w Łodzi wcieliła się w Katarzynę z „Henryka VII". Drugi z Panów, Karol Biskup, absolwent Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie zaprezentował monolog Julii z „Romea i Julii". Na scenie wystąpiła również Anna Kozłowska, studentka Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, Filii we Wrocławiu, w roli Rozalindy z „Jak wam się podoba".

Na czas obrad jury, widzowie zostali zaproszeni na koncert Orkiestry antraktowej Teatru Polskiego w Poznaniu pod batutą Adama Domurata. Po wysłuchaniu przygotowanego repertuaru przyszedł czas na ogłoszenie wyników konkursu. Zwyciężczynią MODJESKA CALLING w roku 2021 została Katarzyna Żuk, która na scenie zaprezentowała monolog Katarzyny z „Henryka VII".

Jury wręczyło również wyróżnienie dla Anny Kozłowskiej za monolog Rozalindy z „Jak wam się podoba".

Natasza Thiem
Dziennik Teatralny Poznań
1 września 2021

Książka tygodnia

Trailer tygodnia

Film balkonowy
Paweł Łoziński
Czy każdy może być bohaterem filmu? C...