Wyłuskać z niej mądrość

"Królowa Śniegu" - reż. Magdalena Piekorz - Teatr im. A. Mickiewicza w Częstochowie

Premiera zaliczanej do klasyki literatury dziecięcej "Królowej Śniegu" Hansa Christiana Andersena w reżyserii Magdaleny Piekorz odbędzie się w sobotę 29 lutego w Teatrze im. A. Mickiewicza w Częstochowie.

Autor adaptacji - Beniamin Maria Bukowski - wprowadził do opowieści o Gerdzie i Kaju współczesne wątki. To okrutni chłopcy - Trolle - doprowadzają do tego, że odłamek lustra rani Kaja i go zmienia. Gerda, nie mogąc pogodzić się ze stratą najbliższego przyjaciela, postanawia go odnaleźć za wszelką cenę. Przemierza cały świat, aby dotrzeć do pałacu Królowej Śniegu. Jeszcze nie wie, że poszukiwanie przemieni się w długą, wyczerpującą wędrówkę, podczas której pozna co to radość, cierpienie, nadzieja i tęsknota.

- Staraliśmy się tak budować tę historię, aby otwierać ludziom oczy, wyłuskać z niej mądrość - powiedziała podczas środowej konferencji prasowej w Częstochowie Magdalena Piekorz.

Częstochowska "Królowa Śniegu" ma więc być historią o oswajaniu dzieci ze stratą, ale też opowieścią o tym, że dzięki przyjaźni i miłości można przetrwać najcięższe próby, na jakie wystawia nas życie.

- Mam nadzieję, że w tej historii odnajdzie się także dorastający człowiek, który pierwszy raz musi zderzyć się np. z odejściem kogoś bliskiego, czy wyjazdem przyjaciela na drugi koniec świata - dodała reżyserka, która jest też autorką tekstów piosenek do muzyki Adriana Konarskiego.

Realizatorzy wykorzystali w pracy nad spektaklem techniki filmowe - część scen nagrano wcześniej. Ponieważ akcję osadzono w Częstochowie w latach 30. XX w., to wykorzystano też wizerunki obiektów miejscowej architektury. Autorem grafik jest Hektor Verios. Kostiumy zaprojektowała Dominika Żłobińska, a autorem choreografii jest Jakub Lewandowski.

Anna Gumułka
Kurier PAP
27 lutego 2020

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...