Wyniki II etapu

Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie / 20 – 27 września 2019

Wyniki II etapu Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej w kategorii I – pianiści

Jury Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w dn. 24 września 2019 roku, po wysłuchaniu uczestników II etapu w kategorii I Konkursu – pianiści, postanowiło zakwalifikować do finału następujących uczestników (według kolejności występu):

Ivan Shemchuk (Ukraina)
Tymoteusz Bies (Polska)
Pavel Dombrovsky (Rosja)
Michal Dziewior (Polska)
Mateusz Krzyżowski (Polska)
Eryk Parchański (Polska)
Piotr Ryszard Pawlak (Polska)
Adam Piórkowski (Polska)

Jury obradowało w składzie: Jarosław Drzewiecki (Polska) – przewodniczący, Matti Asikainen (Finlandia), Philippe Giusiano (Francja), Andrzej Jasiński (Polska), Wiera Nosina (Rosja), Koji Shimoda (Japonia).

25 i 26 września organizatorzy zapraszają do Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie na przesłuchania etapu finałowego. W godz. 14:40-16:45 przesłuchania zespołów kameralnych, o godz. 19 koncerty pianistów z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie.

Koncert laureatów odbędzie się 27 września o g. 19.00. Wykonawcami będą Orkiestra Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie pod dyrekcją Jerzego Salwarowskiego i Tomasza Chmiela oraz laureaci Konkursu. Koncert laureatów zostanie powtórzony 29 września w Filharmonii Narodowej w Warszawie o g. 18.00.

Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej to obok przesłuchań konkursowych także wydarzenia towarzyszące. Podczas Konkursu realizowana jest kolejna edycja programu „Krytyka Muzyczna 2.0" – warsztatów pisania o muzyce dla młodych krytyków. W ramach programu uczestnicy warsztatów nie tylko słuchają prezentacji konkursowych i dyskutują o muzyce, ale ich wspólny głos liczy się jako jeden głos w jury Konkursu. Zaproszenie do prowadzenia warsztatów przyjęła dr Danuta Gwizdalanka, muzykolog i autorka popularnych książek o muzyce. 25 września organizatorzy zapraszają do udziału w spotkaniu autorskim Danuty Gwizdalanki promującym jej najnowszą książkę „100 lat z dziejów polskiej muzyki". Spotkanie odbędzie się po koncercie finałowym pianistów około g. 21.00.

Organizatorzy zapraszają też na wykład prof. Ireny Poniatowskiej poświęcony zagadnieniu narodowości w muzyce, który będzie uroczystym otwarciem Koncertu Laureatów. Wykład odbędzie się w dn. 27 września o godz. 17.30 w sali kameralnej Filharmonii Podkarpackiej.

Od 25-27.09 we foyer Filharmonii zaprezentują swoje stoiska wydawnictwa muzyczne PWM, Eufonium, Presto, Ars Sonora, Dux, Polihymnia, będzie to doskonała okazja do poznania nowości na rynku muzycznych publikacji, zakupu nut, płyt czy książek.

___

Konkurs organizowany jest przez Instytut Muzyki i Tańca. Współorganizatorem wydarzenia
jest Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie.
Pierwsza edycja Konkursu została objęta Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.
Konkurs jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ze środków Samorządu Województwa Podkarpackiego.
Partnerzy Konkursu: PGNiG S.A., Podkarpacka Fundacja Rozwoju Kultury, Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Ruch Muzyczny, STOART, Stowarzyszenie Autorów ZAIKS, Uniwersytet Rzeszowski, Yamaha, Zespół Szkół Muzycznych nr. 1 im. Karola Szymanowskiego w Rzeszowie, Zespół Szkół Muzycznych nr. 2 im. Wojciecha Kilara w Rzeszowie, Fabryka Cukierków Pszczółka.
Patroni medialni Konkursu: Program Drugi Polskiego Radia, TVP Kultura, Rzeczpospolita
i Magazyn Presto, Radio Dla Ciebie.
Konkurs jest stowarzyszony w Fundacji Alink-Argerich.

Więcej informacji: www.konkursmuzykipolskiej.pl

Edyta Sudoł
Materiał organizatora
25 września 2019

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia