Wyniki konkursu na piosenkę o Krakowie

Jest nam niezwykle miło poinformować o wynikach Konkursu na Piosenkę o Krakowie organizowanego pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Krakowa prof. Jacka Majchrowskiego przez Krakowski Teatr Scena STU, Radio RMF Classic oraz Urząd Miasta Krakowa.

Droga do zwycięstwa nie była łatwa. Spośród 247 zgłoszonych piosenek 239 spełniało wymogi regulaminu i zostało poddane wstępnej ocenie Kapituły Konkursu, w której skład weszli: Ewa Lipska (poetka i autorka tekstów piosenek) , Magdalena Doksa-Tverberg (Zastępca Dyrektora Wydziału Kultury Urzędu Miasta Krakowa), Magdalena Wojewoda-Mleczko (Dyrektor Muzyczna RMF Classic), Krzysztof Piasecki – Przewodniczący Kapituły (satyryk, artysta kabaretowy), Konrad Mastyło (muzyk, kompozytor) oraz Igor „Igo” Walaszek (wokalista - Clock Machine, Bass Astral x Igo).

Po wielotygodniowym i skrupulatnym zapoznawaniu się ze zgłoszonymi piosenkami, Kapituła wyselekcjonowała 10 utworów, które zmierzyły się z sobą w II etapie Konkursu. Tutaj decyzja o tym, kto znajdzie się w Finale należała do słuchaczy radia RMF Classic, którzy oddając w sumie w głosowaniu online 13 501 ważnych głosów, wyłonili 5 piosenek finałowych:

• Będziesz wracał (sł. Ada Nasiadka, muz. Grzegorz Sieradzki)
• Krakowiaczek (sł. i muz. Maria Wasak)
• Krk (sł. i muz. Wiktoria Zwolińska )
• Miasto mych snów (sł. Roman Lachowolski, muz. Marek Orlita, Dominik Starczewski)
• Mierzymy wysoko (sł. i muz. Staszek Plewniak)

W końcu, podczas posiedzenia w Teatrze STU w dniu 18 maja 2021, Kapituła Konkursu wspólnie wysłuchała wszystkich finałowych utworów i przystąpiła do ich oceny. W wyniku dyskusji, w zgodzie z §6, pkt.9 Regulaminu Konkursu, Kapituła nie wskazała jednego zwycięzcy i w oparciu o §9, pkt.1 Regulaminu postanowiła wyróżnić trzy utwory, przyznając następujące nagrody:

• I Nagroda w wysokości 15 000 zł dla piosenki „Krk" (sł. i muz. Wiktoria Zwolińska) w wykonaniu Wiktorii Zwolińskiej.

• II Nagroda w wysokości 10 000 zł dla piosenki „Będziesz wracał" (sł. Ada Nasiadka, muz. Grzegorz Sieradzki) w wykonaniu Ady Nasiadki i Grzegorza Sieradzkiego

• III Nagroda w wysokości 5 000 zł dla piosenki „Krakowiaczek" (sł. i muz. Maria Wasak) w wykonaniu Marii Wasak.

Ponieważ sytuacja pandemiczna nie pozwoliła zorganizować koncertu z uroczystym ogłoszeniem wyników Konkursu bezpośrednio po werdykcie Kapituły, Organizatorzy postanowili podać wyniki do wiadomości już teraz. Koncert z prezentacją nagrodzonych piosenek zaplanowano na 26 września na scenie Teatru STU.

W Konkursie udział wzięło 239 piosenek, a w internetowym głosowaniu na Finalistów oddano 13 501 głosów. Jako główny Organizator Konkursu, będącego elementem obchodów 55. rocznicy utworzenia Teatru STU dziękujemy wszystkim Uczestnikom za udział w Konkursie. Z uwagi na nasze doświadczenia wieloletniego tworzenia i upowszechniania kultury muzycznej i wysoką pozycję wśród artystów, kompozytorów i literatów, doceniamy szerokie zainteresowanie polskiego środowiska muzycznego i powstanie wielu utworów muzycznych, które ubogacą polską piosenkę i znakomicie służyć będą promocji Krakowa. Serdecznie gratulujemy wszystkim Nagrodzonym!

Magdalena Jamka-Sułkowska
Materiał Teatru
15 czerwca 2021

Książka tygodnia

Pokusa przebaczenia
Oficyna Literacka Noir Sur Blanc
Donna Leon

Trailer tygodnia

700. Krakowski Salon P...
Anna Dymna
W najbliższą niedzielę 23 stycznia, j...