Wyprawa na przedwojnie mitologicznego bohatera

"Cezary idzie na wojnę" - reż. Cezary Tomaszewski - Komuna//Warszawa

Komuna// Warszawa zaprasza 13 i 21 września o g. 20.00 na pokazy przebojowego spektaklu z cyklu „Przed wojną. Wojna. Po wojnie" w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego.

Opowieść performatywna o wyprawie na przedwojnie mitologicznego, wielogłowego bohatera o tym samym imieniu i nazwisku, co reżyser spektaklu, i o wojnie, jaką wypowiada on widmom wojny.

Witold Mrozek, Gazeta Wyborcza:
„Kto tęskni za teatrem subtelnym i odnoszącym się do świata za oknem mniej wprost, powinien zapoznać się z twórczością Cezarego Tomaszewskiego. Czerpie on tyle z zakurzonych, nobliwych form muzycznych – jak operetka czy wodewil – co ze współczesnej choreografii i performance'u, tworząc dowcipną filozoficzną rewię. W spektaklu „Cezary idzie na wojnę" w Komunie Warszawa Tomaszewski splótł pieśni ze śpiewnika domowego Moniuszki z... korespondencją z wojskową komisją lekarską w homoerotycznym, męskim śpiewaczym show".

„Przed wojną / Wojna / Po wojnie", to nowy, 3-letni cykl Komuny//Warszawa opisujący permanentny stan, w jakim znajduje się świat.

Wojny mogą być zbrojne i psychologiczne, zamorskie i domowe, międzynarodowe i rodzinne. Wojna krąży po świecie: „trudno bez niej żyć, łatwiej z nią umierać".

Impulsem, który skłonił K//W do zajęcia się wojną, był ciąg ponurych wydarzeń z ostatnich lat: Wojna w Ukrainie i na Bliskim Wschodzie – Brexit – wygrana Trumpa. Coraz częściej pojawia się myśl, że wojna w Europie może przestać być historią. Stąd potrzeba zadania pytań o to: Czy jesteśmy przygotowani do wojny? Czy pamięć o wojnie ułatwia podtrzymanie pokoju? Czy woja może być sprawiedliwa? Czy polityki historyczne otwierają rany i zbroją społeczeństwa do walki?

K//W będzie opowiadać o wojnie i wojnach – w ich różnych kontekstach i odsłonach, z naciskiem jednak na ich realny – nieheroiczny i osobisty wymiar. Podejście K//W jest czysto pragmatyczne – skupione na praktyce i cenie przetrwania.

Komuna// Warszawa to teatr niezależny, eksperymentujący w dziedzinie teatru, tańca i sztuk wizualnych i muzyki, a także miejsce produkcji i prezentacji najciekawszych współczesnych zjawisk performatywnych i interdyscyplinarnych w kulturze, sytuujących się obok głównego obiegu.

Projekt dofinansowany ze środków Urzędu m.st. Warszawy

(-)
Materiał Teatru
6 września 2017

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia