Wyróżnienie dla teatru lalek

"Iwona księżniczka Burgunda" - reż: M. Pecko - Teatr Aktora i Lalki w Opolu

Przedstawienie "Iwona, księżniczka Burgunda" zostało zaproszone na Warszawskie Spotkania Teatralne. To jedna z najważniejszych imprez teatralnych pokazująca najciekawsze premiery minionego roku. "Iwona..." jest jedną z nich.

Spektakl Mariana Pecki święci sukces za sukcesem. W październiku przedstawienie dostało nagrodę główną na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek "Spotkania" w Toruniu. Jury nagrodziło wtedy również reżysera "Iwony..." Mariana Peckę, a także Małgorzatę Mariolę Ordak-Świątkiewicz za rolę królowej. Na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Lalek "Iwona" zgarnęła prawie wszystkie możliwe nagrody, dostała: Grand Prix, zespołową nagrodę aktorską, nagrodę za muzykę, scenografię i reżyserię. Teraz przedstawienie zostanie pokazane w połowie maja na Warszawskich Spotkaniach Teatralnych, gdzie będzie grana obok najlepszych polskich premier. Nie tylko lalkowych.

- To bardzo duże wyróżnienie dla nas i dla spektaklu. Nawet jeszcze nie wiem jeszcze, jakie przedstawienia będą tam pokazywane - mówi Krystian Kobyłka, dyrektor Opolskiego Teatru lalki i Aktora. - Teatr lalek posługuje się innymi środkami wyrazu, ale jego odbiorcami mogą być zarówno dorośli jak i dzieci. "Iwona" nie jest pierwszym spektaklem lalkowym przeznaczonym dla młodzieży i dorosłych, bo takie premiery odbywały się nieraz. Ale zwykle były to ważne premiery - zauważa. Oficjalnie zaproszenie na 30. Warszawskie Spotkania Teatralne odbędzie się 9 stycznia. Spotkania organizuje Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

amd
Gazeta Wyborcza Opole
6 stycznia 2010

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...