Wyróżnienie dla Warlikowskiego

reżyser otrzyma francuski Order Literatury i Sztuki

Francuski Order Literatury i Sztuki otrzyma w poniedziałek reżyser Krzysztof Warlikowski. W ocenie francuskich władz inscenizacje Warlikowskiego, twórcy znanego z takich spektakli jak "(A)pollonia" i "Burza", wzbudzają "zachwyt, niepokój, refleksję".

Uroczystość wręczenia odznaczenia dla polskiego reżysera odbędzie się w rezydencji ambasadora Francji w Warszawie w obecności przedstawicieli świata kultury. Order w randze Komandora wręczy Warlikowskiemu ambasador Francji w Polsce Pierre Buhler.

W komunikacie przesłanym w piątek PAP ambasada Francji podkreśla, że liczne inscenizacje Warlikowskiego "w Polsce i za granicą - w tym we Francji - wzbudzają zachwyt, niepokój, refleksję".

Krzysztof Warlikowski urodził się 26 maja 1962 r. w Szczecinie. Studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim historię, filozofię i filologię romańską. W 1984 r. podjął studia historyczno-teatralne w paryskiej Ecole Pratique des Hautes Etudes na Sorbonie.

W Polsce od 1989 r. studiował na Wydziale Reżyserii Dramatu w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Jednym z jego nauczycieli był inny wybitny polski reżyser Krystian Lupa, który - jak podaje Nowy Teatr w Warszawie, którego dyrektorem artystycznym jest Warlikowski - wywarł w tamtym czasie "ogromny wpływ" na młodego reżysera.

Na studiach Warlikowski asystował przy spektaklach Lupy, ale także takich twórców jak: Jean-Pierre Garnier i Peter Brook. W 1993 r. został zaproszony do Budapesztu na warsztaty dla młodych reżyserów Unii Teatrów Europy. Jego dyplom reżyserski "Markiza O." według Heinricha von Kleista był wystawiany w 1993 r. na Scenie Kameralnej Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie.

Po ukończeniu studiów Warlikowski reżyserował w różnych teatrach w Polsce i za granicą. Spektakle można było oglądać m.in.: w Krakowie, Poznaniu, Toruniu, Radomiu, Warszawie, Hamburgu, Tel Awiwie, Mediolanie, Stuttgarcie.

W 1999 r. Warlikowski podjął stałą współpracę z Teatrem Rozmaitości (dziś TR) w Warszawie, gdzie zrealizował siedem spektakli, które odnosiły sukcesy w Polsce i za granicą. Były zapraszane na międzynarodowe festiwale, m.in. na Festiwal Teatralny w Awinionie. W tym czasie artysta reżyserował też w teatrach za granicą w Zagrzebiu, Bonn, Nicei, Amsterdamie, Hanowerze i Paryżu.

W 2000 r. Warlikowski wystawił swoją pierwszą operę w Teatrze Wielkim w Warszawie. Od tamtej pory reżyseruje opery na największych scenach Europy. Zagrał też główną rolę w filmie Łukasza Barczyka "Italiami". Dyrektorem artystycznym Nowego Teatru w Warszawie jest od 2008 r.

(-)
(PAP)
16 marca 2013

Książka tygodnia

Nice, cosie i duchy. Eseje o sztuce
Pewne Wydawnictwo
Michał Krawczyk

Trailer tygodnia

"Powrót" - reż. Michał...
Michał Zdunik
Bywa tak, że odwiedzamy dom rodzinny ...