Wyrusz na spotkanie z przygodą

"Krawiec Niteczka" - reż. Zbigniew Głowacki - Śląski Teatr Lalki i Aktora "Ateneum"

Premiera baśni "Krawiec Niteczka" odbędzie się dzisiaj w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora Ateneum w Katowicach. Sceniczną wersję opowieści Kornela Makuszyńskiego napisał i wyreżyserował Zbigniew Głowacki.

Pan Niteczka, ceniony krawiec z miasteczka Tajdarajda, pewnego dnia - za sprawą olśnienia - zostaje poetą. Niestety, od tej pory uszyte przez niego ubrania - choć mają w sobie coś z poezji - nie nadają się do noszenia. Oburzony Burmistrz wyrzuca go z miasta. Niteczka rusza w świat. Po drodze zaprzyjaźnia się Strachem na wróble i odtąd wędrują już razem na spotkanie z przygodą.

Po kilku zabawnych, ale i niebezpiecznych zdarzeniach trafiają do zalanego deszczem Pacanowa, w którym od dawna pada i pada bez końca. Niteczka przywraca mieszkańcom słońce, zgrabnie łatając dziurę w niebie, a w nagrodę otrzymuje tron i rękę królewny.

- Motyw drogi, oryginalne postaci, zabawne przygody, podczas których bohaterowie pokonać muszą własne słabości i lęki, unosząca się nad baśniowym światem aura poezji, zrównoważona absurdalnym humorem i groteską - wszystko to znajdziemy w inscenizacji, zrealizowanej przez międzynarodową ekipę twórców - powiedziała kierownik literacki teatru Renata Chudecka.

Charakterystyczne lalki i ciekawą plastycznie przestrzeń zaprojektowała słowacka scenografka Eva Farka?ová, znana śląskiej publiczności, podobnie jak czeski kompozytor Pavel Helebrand, którego muzyka zawsze podbija serca widzów.

W głównych rolach wystąpią: Jacek Popławski jako Niteczka i Ewa Reymann jako Strach. Pozostałe postaci zagrają: Danuta Baska, Marta Popławska, Marek Dindorf i Piotr Janiszewski.

Spektakl został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zaraz po premierze, w niedzielę, przedstawienie zostanie pokazane w ramach trwającego na Śląsku 7. Metropolitalnego Święta Rodziny. Po widowisku przewidziano warsztaty muzyczne, które poprowadzi kompozytor.

Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum w Katowicach to jeden z najstarszych zespołów lalkowych w Polsce, działa od 1945 r. Ze swoimi przedstawieniami gościł wielokrotnie za granicą, m.in. w Austrii, Czechach, Niemczech, Holandii, Stanach Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii. Uczestniczył też w krajowych i międzynarodowych festiwalach, niejednokrotnie zdobywając nagrody za swoje prezentacje.

 

(-)
(PAP)
24 maja 2014

Książka tygodnia

Pokusa przebaczenia
Oficyna Literacka Noir Sur Blanc
Donna Leon

Trailer tygodnia