Wyruszyć w kosmos

"Kosmos" - reż. Agnieszka Czekierda - Teatr Małego Widza

Jak czytamy na stronie internetowej Teatru Małego Widza „KOSMOS to interdyscyplinarny projekt artystyczny dla rodzin z dziećmi w wieku 1-5 lat, w którym będzie można odkrywać wszystkimi zmysłami niezbadane dotychczas kosmiczne przestrzenie. Lot na Marsa, taniec w księżycowym kraterze, a nawet spotkanie z czarnymi dziurami – takich niecodziennych wrażeń będziemy mogli doświadczyć przy ul. Bednarskiej 9."

Cele projektu to: zaangażowanie zmysłów, uruchomienie wyobraźni, doświadczenie muzyki granej na żywo, nawiązanie i pogłębienie bliskości z dzieckiem.

Jak jest w kosmosie?

Spektakl rozpoczyna się wprowadzeniem przez przewodniczkę. Jesteśmy proszeni o schowanie rzeczy osobistych oraz butów w szafkach. Przed wejściem w świat kosmosu wskazane jest również pozostawienie wszystkich zmartwień, obowiązków i napięcia. To będzie czas tylko dla nas i dla naszych małych widzów. Pierwszym etapem podróży jest wehikuł przenoszący w czasie i przestrzeni. To tutaj czeka na nas test dla astronautów, sprawdzian dla wyobraźni. Szczegóły niech pozostaną w tajemnicy. Najmłodsi goście teatru wydają się zachwyceni. Z każdą chwilą ich ciekawość rośnie i bierze górę nad początkowymi obawami i wstydem. Dzieci podążają za przewodniczką coraz śmielej i eksplorują przestworza. Mają dużo możliwości zachwycania się „wszechświatem". Oprócz bodźców wzrokowych, dotykowych, kinestetycznych, towarzyszy nam piękna narracja oraz muzyka wykonywana na żywo. Uczestnicy spektaklu zostają zaproszeni do ćwiczeń osiągania stanu nieważkości. Teraz już nie tylko dzieci zanurzone są w kosmosie. Zauważyć można coraz większe zainteresowanie i spokój na twarzach rodziców i opiekunów. Miękkie sofy, nastrojowa melodia i światła wprowadzają w nastrój odprężenia. W przestrzeni kosmicznej każdy znajdzie dla siebie miejsce. Można zapatrzeć się w gwiazdy, zatopić się w rozmyślaniach, usiąść wygodnie na poduszkach, nie myśląc o „ziemskich" sprawach, można skakać, tańczyć, poznawać kolejne ciała niebieskie. Dzieci wyglądają na radosne, w kosmosie nie sposób się nudzić i marudzić. Jest to miejsce zarówno dla tych, które rozpiera energia, o wysokiej potrzebie ruchu i stałej gotowości do zabawy, jak i bardziej wyciszonych, potrzebujących czasu na oswojenie się z sytuacją.

Aktorzy maja doświadczenie w prowadzeniu młodej załogi. Ciepły głos, uśmiech, ciekawe wprowadzenie do poszczególnych planet – takie podejście sprawia, że atmosfera w teatrze jest iście kosmiczna a momentami komiczna. Elementy komedii pojawiają się często, zwłaszcza na planecie Rur, gdzie jesteśmy uczestnikami koncertu w otoczeniu różnych tworzyw sztucznych. Tego się nie da opisać, to trzeba przeżyć. Podobni myślą opiekunowie, którzy całkowicie wychodzą z roli obserwatorów i razem z dziećmi tańczą do muzyki z innej planety.

Miły to widok, kiedy dzieci z opiekunami śmieją się tańczą, śpiewają, grają, wystukując rytm klapkami firmy Kubota. Warto czasami opuścić ziemską orbitę, żeby podarować dzieciom 100% uwagi, dzielić z nimi przyjemne emocje, śmiać się i bawić, dotykać gwiazd. W kosmosie jest czas na to, żeby razem z dzieckiem odkrywać nową przestrzeń, doświadczać a przede wszystkim lepiej poznawać siebie nawzajem. Magiczny świat stworzony przez Teatr Małego Widza jest po to, żeby cieszyć się obecnością, bliskością. To idealna propozycja spędzenia czasu z rodziną, wzmacniania więzi. Droga między galaktykami wydaje mi się nie tylko inspiracją do zabawy, ale też świetną metaforą do tego, jak kosmicznym doświadczeniem jest rodzicielstwo i wychowywanie dziecka. Warto sobie to przypominać, zachwycić się swoją „drogą mleczną" rodzicielstwa i cieszyć się tą przygodą życia.

Warto być „tu i teraz", z dzieckiem. Takie projekty, jak „Kosmos" Teatru Małego Widza zdecydowanie sprzyjają relacjom rodzinnym i pobudzają do radości z bycia razem.

Bernadeta Gołębiowska
Dziennik Teatralny Warszawa
8 listopada 2019

Książka tygodnia

Opowiedzieć historię. Polska dramaturgia współczesna po 2006 roku
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
redakcja: Joanna Królikowska i Weronika Żyła

Trailer tygodnia

Przemilczenia
Joanna Marcinkowska
U Joanny Marcinkowskiej nieodzownym e...