Wyślij zgłoszenie

Weź udział w czytaniu performatywnym "Dybuka"

Do 28 listopada można wysyłać zgłoszenia, by 17 grudnia stanąć na scenie Teatru Żydowskiego i wziąć udział w czytaniu performatywnym jednego z najważniejszych dzieł kultury jidisz - "Dybuka".

Czytanie performatywne "Dybuka"

Środa 17 grudnia 2014 r. g. 20:30

Czytanie wyreżyseruje Paweł Passini. Zgłoszenia należy wysyłać na adres: dybuk.bima@gmail.com. Akcję teatralną organizuje JCC Warszawa we współpracy z Polskim Ośrodkiem Międzynarodowego Instytutu Teatralnego i Teatrem Żydowskim z okazji święta Chanuka, upamiętniającego ocalenie judaizmu - pierwszej religii monoteistycznej, opartej na podstawach etycznych. Spotkanie powstało w ramach cyklu "BIMA".

W 1937 roku powstał pierwszy pełnometrażowy film w języku jidisz - "Dybuk" w reżyserii Michała Waszyńskiego na bazie klasycznego, może najważniejszego tekstu dramatycznego, który powstał w języku jidisz. Z tej okazji organizowane jest czytanie performatywne (po polsku) listy dialogowej do filmu "Dybuk" z 1937 r., które wyreżyseruje Paweł Passini.

Celem spotkania jest pochylenie się nad tym bezprecedensowym wydarzeniem i nadanie mu charakteru współczesnego, może nawet odczytania go w jakiś inny, nowy sposób. Wyjście z żydowskiego sztetla, przyklejonych pejsów i bród i poszukanie dla niego nowej formy, zabawa nią. Badanie przeszłości - czerpanie z niej tego, co najciekawsze, najcenniejsze i stworzenie nowej jakości otwartej na "tu i teraz".

Do czytania zaproszony jest każdy, komu bliska jest żydowska kultura, kto interesuje się żydowską tradycją i sztuką. Poszukiwane są osoby z różnych środowisk, które zechciałyby wziąć udział w czytaniu i odczytać na scenie dialogi z filmu. Swoje zgłoszenia do czytania należy wysyłać na adres: dybuk.bima@gmail.com do dnia 28.11.2014 r.

(-)
Materiał Teatru
25 listopada 2014
Portrety
Paweł Passini

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...