Wysocka - głos Chopina

"Chopin bez Fortepianu" - reż. Michał Zadara - Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

Barbara Wysocka wystąpiła na Festiwalu Chopin i jego Europa w spektaklu, który wychodzi wprost z dramaturgii Bogusława Schaeffera i jest teatrem instrumentalnym. Monodram "Chopin bez fortepianu" byt jednym z największych wydarzeń kulturalnych festiwalu, a może i roku 2013, bo pokazywał Polskę współczesną wpisaną w kilkaset lat historii.

Twórcami przedstawienia byli reżyser Michał Zadara, który też przygotował tekst, Barbara Wysocka, która w wirtuozowski sposób przedstawiła go na estradzie, nierzadko wchodząc na koncertowego steinwaya, oraz Jacek Kaspszyk, który poprowadził Polską Orkiestrę Radiową grającą wyłącznie akompaniament do obu koncertów Chopina. Wysocka "zamiast fortepianu" powiedziała prawie wszystko o autorze muzyki, o jego utworach, o pianistach grających Chopina, o ekstremalnym pomyśle kompozytora, aby z jego ciała wyciąć serce i wysłać do Polski, wreszcie o nas samych, którzy Chopinem wybrukowaliśmy nasze uszy, ulice, gorzelnie, lotniska i nie wiadomo co jeszcze.

Nawet stan wojenny 1981 r. odbywał się przy dźwiękach naszego wielkiego twórcy, w spektaklu nie zabrakło więc słów gen. Wojciecha Jaruzelskiego, inicjujących ten niezwykły, narodowy "koncert". Szkoda, że spektakl wykonano tylko raz, bo ci, którzy go nie słyszeli, mogą jedynie posłuchać relacji bez obrazu i dźwięku.

Bronisław Tumiłowicz
Przegląd
19 września 2013

Książka tygodnia

Ze szczytów Alp…Dramat i teatr szwajcarski w XX i XXI wieku
Wydawnictwo Uniwerystetu Łódzkiego
Karolina Sidowska, Monika Wąsik

Trailer tygodnia

Kto ukradł jutro?
Olga Ptak
Dlaczego wydałam tę książkę? Bo do ...