Wystąpią artyści z całego świata

11. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania „Halo Ziemia?“

Będzie to jedenasta edycja Festiwalu, który jest największym tego typu wydarzeniem w Polsce, o uznanej pozycji w Europie. Każdy z festiwali obejrzało znacznie ponad 2000 widzów.

Ideą wydarzenia jest prezentowanie zarówno tradycyjnych praktyk opowiadania, jak i współczesnych opowiadaczy, którzy z fragmentów różnych tradycji budują swój repertuar i tożsamość. Zapraszamy artystów z całego świata, znanych i uznanych nie tylko w kręgu sztuki opowiadania, ale i teatru oraz muzyki.

W Festiwalu wystąpią artyści z całego świata o różnorodnych stylach opowiadania. Oryginalne adaptacje i interpretacje dział literackich przedstawią: Nick Hennessey z Wielkiej Brytanii, który wyśpiewa i odczyni fiński epos Kalevala, a wspólnie z Hugh Luptonem przypomną przygody Robin Hooda. Jeanne Ferron (Francja) opowie historię Julii i jej Romea.

Grupa Studnia O. zabierze widzów w podróż w kosmos wyobraźni Mirona Białoszewskiego. Tradycyjne formy opowiadania zaprezentują Rachid Akbal (Algieria/Francja) w spektaklu Plecak pełen opowieści i Janet Pankowsky (Meksyk) w Opowieściach ze sznurka na pranie i Szlaku moich opowieści oraz Magda Polkowska -Baśnie Ludów Ziemi.

W kręgu współczesnych miejskich opowieści mieszczą się futbolowe historie dla dzieci i dorosłych Jarka Kaczmarka (Kto tu tak pięknie strzela na podstawie autorskiej książki Gole wszech czasów), które stają się pretekstem do przywołania poruszających wyobraźnię tematów wykraczających poza granice sportowych stadionów oraz Czytagramy w awangardowej formule opowiadania w połączeniu z kreowaną na żywo muzyką i efektami dźwiękowymi.

Najmłodszych słuchaczy zapraszamy na spotkania z baśnią norweską, opowieściami z Meksyku, mitami świata z różnych tradycji. Kulminacją festiwalu będzie tradycyjna sobotnio-niedzielna „Noc opowieści", w której wezmą udział wszyscy artyści a oprawę muzyczną zapewni zespół Księżyc.

(-)
Mateiały organizatora
6 października 2016

Książka tygodnia

Historia męskości
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Praca zbiorowa

Trailer tygodnia