Wystąpią w The Globe

Światowe tournée Teatru Pieśń Kozła

Wrocławski teatr zaprezentuje się na najbardziej prestiżowej szekspirowskiej scenie na świecie. Wystawi w Londynie „Pieśni Leara", swój legendarny spektakl. Wystąpi też m.in. na duńskiej HamletScenen, a w Polsce, latem, także we Wrocławiu i Gdańsku.


Teatr Pieśń Kozła wystąpi w londyńskim The Globe już 7 lipca. To wydarzenie najwyższej rangi i wyraz ogromnego uznania dla polskiego teatru. Warto podkreślić, że The Globe jest najważniejszą sceną szekspirowską na świecie, skupiającą zespół wybitnych aktorów.

– Bardzo rzadko występują tam zewnętrzne grupy. Za The Globe stoi tradycja, ta scena ma ciekawy rytuał i niezwykle wyrobioną publiczność. Na widowni zasiada 300 widzów, którzy po spektaklu rozmawiają z twórcami, zadają im pytania, od razu dzielą się refleksjami i wrażeniami. Na nasze przedstawienie szykuje się teatralna śmietanka Londynu – mówi Grzegorz Bral, twórca i dyrektor Teatru Pieśń Kozła.

„Pieśni Leara" to spektakl z niezwykłą historią, który przeszedł już do legendy, nie tylko teatru osadzonego w tradycji szekspirowskiej. Przypomnijmy, że międzynarodową premierę miał na Fringe Festival w Edynburgu w sierpniu 2012 roku. Został wtedy uhonorowany aż trzema prestiżowymi nagrodami: Fringe First, Herald Archangel oraz Musical Theatre Matters Award.
Teatr Pieśń Kozła występuje na znaczących scenach na całym świecie. W tym roku zaprezentował się już w CalPerformances w Berkeley, a w ramach kolejnego zagranicznego tournée wystąpi m.in. na HamletScenen w Danii, również niezwykle prestiżowym miejscu, oraz na Israel Festival w Jerozolimie.

Zobacz Teatr Pieśń Kozła w Polsce
Zanim wyruszy w zagraniczne tournée, Teatr Pieśń Kozła będzie można zobaczyć w Polsce. We Wrocławiu w czerwcu i lipcu wystawi „Pieśni Leara" oraz „Raport Kasandry", czyli swój najnowszy spektakl. Oba przedstawienia zobaczymy jednego wieczoru w sali koncertowej Radia Wrocław. To pierwsze tego rodzaju wydarzenie w historii Teatru Pieśń Kozła.

– Wybraliśmy przedstawienia oratoryjne, bardzo wokalne, które będziemy też pokazywać na zagranicznych tournée, do których właśnie się przygotowujemy. Na scenie Polskiego Radia świetnie nam się gra, bardzo cenimy też wrocławską publiczność – dodaje Grzegorz Bral.

„Raport Kasandry" ma charakter unikatowego, performatywnego koncertu, eksplorującego rytualne korzenie teatru na bazie dramatu „Trojanki" Eurypidesa. W nielinearny sposób opowiada o losie czterech głównych bohaterek tragedii, które stały się niewolnicami po upadku Troi. Muzyka jest tu kluczowym środkiem ekspresji, przemawiającym w postaci metafor i wydobywającym podświadome symbole.
Wrocławski teatr wystąpi też w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim ze spektaklami „Pieśni Leara" oraz „Hamlet – komentarz", który jest interpretacją i swego rodzaju autorskim uzupełnieniem najbardziej znanego dzieła Szekspira.

Dodajmy, że Teatr Pieśń Kozła przygotowuje na ten rok premierę nowego spektaklu, również eksploatującego jedno z dzieł Szekspira.

Aleksandra Palus
Materiał Teatru
19 czerwca 2019
Portrety
Grzegorz Bral

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Malta Festival Poznań ...
Michał Merczyński
Dziś ogłaszamy kolejne wydarzenia, kt...