Wystawa malarstwa w Arlekinie

Teatr Lalek Arlekin

Galeria A zaprasza 9 września do Teatru Arlekin na wernisaż malarstwa Jarosława Luterackiego.

Jarosław Luteracki urodził się w 1967r., pochodzi z Inowłodza- malowniczej miejscowości położonej nad Pilicą w okolicy Tomaszowa Mazowieckiego. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi. Obecnie mieszka i pracuje w Łodzi.

Malarstwo Luterackiego określane jest jako narracyjne i ilustracyjne, artystę zalicza się do grupy surrealistów, symbolistów, przedstawicieli realizmu magicznego

Na wystawie w Galerii A będzie można zobaczyć najnowsze obrazy Luterackiego, w większości powstałe na przestrzeni tegorocznej wiosny i lata w jego wiejskim atelier. Styl artysty jest szeroko rozpoznawalny a jego malarstwo ma bardzo wielu zwolenników i wielbicieli oczekujących na kolejne malarskie opowieści.

Artysta opowiada historie codzienne, ubierając je w humorystyczne szaty. Posługuje się metaforą, odnosząc się do zasłyszanych kiedyś porzekadeł, powiedzeń, idiomów i zaobserwowanych zdarzeń. Używa symboli opisując historie z pogranicza realności i fantazji. Refleksyjne treści ujęte w scenki rodzajowe przepełnione są symboliką, której rozszyfrowanie ułatwia tytuł obrazu. Cechą charakterystyczną tego malarstwa jest wykorzystywanie bogatej ornamentyki konstruującej strukturę plamy oraz bardzo czytelne rytmy tworzone przez namalowane obiekty, nadające obrazom nieco abstrakcyjny wymiar.

Zajmuje się malarstwem sztalugowym, rzeźbą, malarstwem ściennym oraz projektuje i wykonuje przedmioty sztuki użytkowej. Od 1998 każdego lata prowadzi Letnią Galerię- Atelier Brzustowska nr 2 na Simcinowie w Inowłodzu.

***

Środa, 9 września, godzina 18, Teatr Lalek Arlekin w Łodzi, wejście od ul. 1-go Maja 2

(-)
Materiał Teatru
3 września 2015

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia