Wystawa Marca Chagalla w Teatrze Witkacego

35 lat Teatru im. Stanisława I. Witkiewicza w Zakopanem

W ramach 35. Urodzin Teatru Witkacego, 27 lutego o 19.15 na Scenie Witkacego odbędzie się wernisaż wystawy litografii Marca Chagalla "Przeczucie cudu", złożonej z 43 dzieł artysty, które ukazują podobny do snu obraz początku XX wieku.


Dwie z nich to monochromie pochodzące z okresu twórczości przed II wojną światową, pozostałe 41 to prace wielokolorowe, powojenne - mówi Wasilij Kessauri.

Kolekcja podzielona jest na trzy serie. Pierwsza z nich będzie przybliżała arabskie bajki, kolejna to opowieść o Dafnis i Chloe, a ostatnia to dzieła różnotematyczne, w tym wizja miłości, przyroda, cyrk, a także autoportret artysty. Prace niezwykle kolorowe, z wieloma szczegółami, z charakterystyczną kreską artysty.

Marc Chagall, właśc. Mojsza Zacharowicz Szagałow (1887 Łoźno k/ Witebska - 1985 Saint-Paul de Vence) to malarz I grafik żydowskiego pochodzenia, posiadający obywatelstwa rosyjskie i francuskie. Uznaje się go za czołowego przedstawiciela kubizmu i internacjonalizmu w sztuce. W jego dziełach można także dostrzec wpływy symbolizmu oraz ekspresjonizmu. Oprócz malarstwa, zajmował się także grafiką, scenografią oraz ilustratorstwem. Chętnie i często przedstawiał na obrazach motywy judaistyczne, zwyczaje żydowskie oraz scenki z życia prostego, rosyjskiego ludu. Można z nich było wyczytać pochwałę miłości i radości życia. Charakterystyczna dla twórczości Chagalla jest żywa kolorystyka, atmosfera bajkowości i fantastyczności, zaburzenie proporcji i obecność powykrzywianych postaci. Wśród najbardziej znanych płócien artysty należałoby wymienić m. in.: Autoportret, Akt leżący, Wioska, Szczypta tabaki, Golgota, Zakochani nad miastem, Ślub, Przechadzka, Ukrzyżowanie, Czerwony kogut. Zachęcamy do obejrzenia wystawy jego unikatowych litografii, dotykające tematyki religijnej i mitycznej, która miała istotny wpływ na życie duchowe artysty i znalazła odzwierciedlenie w jego dziełach sztuki.

***

35. URODZINY TEATRU WITKACY

135 rocznica urodzin St. I. Witkiewicza

W dniach 26-29 lutego 2020 r. zapraszamy na coroczne obchody powstania zakopiańskiej sceny - w tym roku to 35. Urodziny Teatru Witkacego oraz 135. rocznica urodzin Patrona Teatru - Stanisława Ignacego Witkiewicza.

W środę 26 lutego nastąpi Prolog - zapraszamy na spektakl NIEPRZYJACIEL, grany w Dworze Tetmajerów w Łopusznej i na koncert INTYMNE w Kawiarni Teatru, podczas którego nastrojowe piosenki do muzyki Jerzego Chruścińskiego wykona Dorota Ficoń- aktorka naszego Teatru.

W czwartkowy wieczór (27.02) zapraszamy na wernisaż unikatowej wystawy "Przeczucie cudu" litografii Marca Chagalla (po raz I w Zakopanem!) oraz najnowszy spektakl STACHURA w reż. A. Bieniasa. Przeniesiemy się podczas wspomnień do początków Teatru , posłuchamy muzycznych podarunków Przyjaciół Teatru, a zwieńczeniem obchodów będzie tradycyjny wieczór niespodzianek- niepowtarzalny poza tym jednym dniem w roku.

W piątek 28 lutego poza spektaklem "RZEŹNIA" Sławomira Mrożka w reż. A. Dziuka oferujemy koncert Zespołu Mandorla "Pieśni świata" (muzyka etno) i ponowny wieczór wspomnień i spotkań.

Mija już 35 lat od chwili, gdy przyjechaliśmy pod Tatry zakładać Teatr naszych marzeń i ambicji... W sobotę 29 lutego zaprosimy na niezależny film dokumentalny o twórcy naszego Teatru - Andrzeju Dziuku i na wyjątkowy koncert TRATWA SZALEŃCÓW , złożony z piosenek teatralnych obecnych od 35 lat w muzycznym repertuarze sceny. Następnie wzniesiemy toast i zakosztujemy przepysznego obowiązkowego tortu urodzinowego!

Na oba koncerty zaprasza Burmistrz Miasta Zakopane!
Bawcie się, śmiejcie i myślcie razem z nami tak już od 35 lat!
Serdecznie zapraszamy!

(-)
Materiał Teatru
20 lutego 2020

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia