Wystawa "Pociąg do Miasta" w plenerze

Teatr Gdynia Główna

Teatr Gdynia Główna zaprasza na wernisaż fotografii Krzysztofa Winciorka dotyczący projektu "Pociąg do Miasta". Wystawa miała się odbyć 31 sierpnia, jednak z przyczyn technologicznych została przełożona na 10 września o godz. 18.

"Pociąg do Miasta" to pierwszy letni festiwal Teatru Gdynia Główna, który odbył się w lipcu 2015 roku. Przez tydzień prezentowaliśmy spektakle w różnych lokalizacjach miasta - na placach, tarasach, w podwórkach. Każdego wieczoru widzowie gromadzili się tłumnie - najbardziej zdeterminowani przybywali już godzinę wcześniej, żaby zająć dobre miejsce. Przynosili ze sobą składane krzesła, poduchy i koce. Przez te siedem intensywnych dni zdążyliśmy się wzajemnie poznać - nasi goście z anonimowych widzów stali się przyjaciółmi, którzy poprzez spektakl rozmawiali z nami i między sobą na ważne tematy. Dokonało się "Spotkanie", które jest istotą teatru. Uradowani tak dobrym przyjęciem festiwalu już planujemy przyszłoroczną edycję. Tymczasem prezentujemy Państwu garść wspomnień uchwyconych w kadrze przez Krzysztofa Winciorka. Obejrzyjcie wystawę, a potem zajrzycie do podziemi Dworca Głównego PKP, gdzie na co dzień funkcjonuje Teatr Gdynia Główna.

Wydruki do wystawy powstały dzięki uprzejmości drukarni VIPRO z Gdańska.

***

Krzysztof Winciorek

Urodzony w Gdańsku w 1980, ukończył studia na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Dyplom w 2006 r. w Pracowni Fotografii Reklamowej Witolda Węgrzyna i dr hab. Jadwigi Okrassy na kierunku: Realizacja obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografia; specjalność: Fotografia na Wydziale Malarstwa i Grafiki.

Realizuje liczne projekty artystyczne i komercyjne. Wiele jego prac znajduje się w rękach prywatnych kolekcjonerów fotografii i grafiki. Inicjator spotkań twórców sztuki fotografii trójmiejskiej sceny, zatytułowanych "Moje Foto Story" odbywających się od lutego 2013 roku.

"Szukający znaczeń w ulotnych momentach,

ukazujący dosadnie w tematach delikatnych,

inspirowany mistrzami i zwykłymi rzeczami,

zgłębiający wnętrza i mierzący ogóły,

rejestrujący błahostki i sprawy ważne,

realizujący projekty grupowe oraz idee własne".

"Fotografia jest dla mnie odniesieniem do rzeczywistości, która przez wielu niezauważana, istnieje w formie swoistej korelacji z tym, co nierzeczywiste. Aparat fotograficzny jako narzędzie pozwala mi na przedstawianie tego, co na pierwszy rzut oka niełatwo dostrzec. Dokument fotograficzny zmusza do skupienia uwagi, czuwania na ten jeden właściwy, decydujący moment, by zarejestrować efemeryczną rzeczywistość. Przyjemność i satysfakcja z tego płynąca nie ma sobie równych. Dlatego fotografia teatralna i uliczna, obok eksperymentu, jest tak ważną częścią mojego sposobu widzenia i wyrażania siebie. Fotografia nie jest ostatecznością. Rejestracja dźwięku i obrazu, często odrębnie od siebie, pozwala uczyć się widzieć jeszcze więcej i powracać do fotografii ze zdwojoną mocą".

www.krzysztofwinciorek.com

***

POCIĄG DO MIASTA

wernisaż wystawy fotografii Krzysztofa Winciorka

10 września godz. 18

Wystawa plenerowa: Gdynia, ul. 10 lutego 20

(pomiędzy ul. 3 maja a ul. Mściwoja).

WSTĘP BEZPŁATNY

(-)
Materiał Teatru
9 września 2015

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia