Wystawa poświęcona Marianowi Kołodziejowi w CSP

wernisaż już dziś

18 marca o godz. 17 w Centrum Scenografii Polskiej, oddziale Muzeum Śląskiego odbędzie się wernisaż wystawy "Theatrum vitae. Marian Kołodziej".

O godz. 17.30 zapraszamy na promocję książki "Mapy wyobraźni" oraz spotkanie z panią Aliną Skarżyńską (z cyklu "Konteksty"). Tylko podczas poniedziałkowego wernisażu będzie możliwość zakupu katalogów CSP, w tym katalogu wystawy scenografii teatralnej Jerzego Skarżyńskiego, z rabatem 10-30%.

Wystawa poświęcona Marianowi Kołodziejowi znakomitemu scenografowi teatralnemu (ponad 200 realizacji) i filmowemu (kostiumy do 30 produkcji), twórcy ołtarzy papieskich w Gdańsku (1987) i Sopocie (1999). Autorowi Klisz pamięci. Labiryntów Mariana Kołodzieja, wstrząsającej instalacji poświęconej osobistym przeżyciom z okresu II wojny światowej (Marian Kołodziej, naznaczony numerem 432, był więźniem obozu Auschwitz-Birkenau). Koryfeuszowi Scenografii Polskiej, laureatowi nagrody przyznanej w 1999 r. przez Centrum Scenografii Polskiej. W roku 1995, po ciężkiej chorobie, zaprezentował w Gdańsku (przy współpracy ojców franciszkanów i Muzeum Narodowego w Gdańsku) pierwszą odsłonę Klisz pamięci, które ostatecznie trafiły do Centrum św. Maksymiliana w Harmężach koło Oświęcimia (1998) i są tam prezentowane zgodnie z wolą artysty. Za zasługi dla miasta Kołodziej został w 1997 r. wyróżniony tytułem Honorowego Obywatela Gdańska. Jego prochy znajdują się w Harmężach.

Nadzór merytoryczny: Halina Słojewska, Małgorzata Abramowicz

Współpraca merytoryczna ze strony CSP: Jolanta Niedoba

Aranżacja wystawy: Krystian Banik

(-)
Materiał Organizatora
18 marca 2013

Książka tygodnia

Trening fizyczny aktora. Od działań indywidualnych do zespołu
Wydawnictwo Biblioteki PWSFTviT
Rodowicz Tomasz, Jabłońska Małgorzata, Toneva Elina

Trailer tygodnia