Wystawa w Ateneum

"Siły grawitacji" - aut. Jacek Joostberens - Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum

W czwartek, 2 kwietnia o godz. 18.00 w Galerii Ateneum przy ul. 3 Maja 25 odbędzie się wernisaż wystawy prac Jacka Joostberensa SIŁY GRAWITACJI - powstałego w ubiegłym roku cyklu grafik łączących druk cyfrowy z technikami reliefu i gipsorytu.

Jak pisze artysta: PRAWDA i CZAS – dwa elementy, które istnieją razem. Bywa tak, że istnieją  w oddaleniu od siebie, by znów się połączyć - choć na chwilę. To ich pulsowanie, przenikanie, współistnienie -  to SIŁY GRAWITACJI, działające od zawsze. Te, które dzieją się każdego dnia, o każdej porze - teraz zostały uchwycone. (...) Powstało sześć opowieści o dzianiu się, zwykłym, codziennym.

Podmiotem jest człowiek. Tylko człowiek mógł tego dokonać i jego trud, cykliczny - powtarzający się ciągle i ciągle. Dopełnieniem jest ruch, obraz, któremu towarzyszy dźwięk. Te elementy pozwalają niemal dotknąć rzeczywistości, a więc i prawdy.

Przywołując z kolei słowa Jana Szmatlocha, (...) autor  zanurza się w czas przeszły, zapisując w monumentalnych kompozycjach pamięć miasta, bliskich mu miejsc i osób. Te cyfrowe grafiki, przywołując niekiedy skojarzenia z konwencją i estetyką Rauschenberga, ujawniają w swoim ekspresyjnym zapisie pozornego chaosu śladów, obrazów i gestów, osobistą wypowiedź. Cytowane w poszczególnych kompozycjach postacie to osoby bliskie autorowi. To one prowokują kreację owych zderzeń i niespodziewanych spięć w strukturze grafik. Stają się też pretekstem dla lapidarnych, wręcz symbolicznych znaków – tytułów, którymi Jacek Joostberens opatrzył swoje prace. (...) odnajdujemy też motywy – obiekty, miejsca rozpoznawalne, choć opuszczone i zapomniane. To niezwykła strefa ciszy poprzemysłowych zgliszcz, ciągle naznaczonych obecnością człowieka i przeczuciem toczącego się tu kiedyś życia.

Jacek Joostberens, ur. 3 marca 1972 w Pyskowicach, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach i Poznaniu, doktor sztuki, adiunkt w Zakładzie Sztuk Pięknych na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Zajmuje się grafiką, malarstwem, scenografią, projektowaniem, wzornictwem przemysłowym. Ma za sobą wystawy indywidualne i zbiorowe w kraju i za granicą. Jest laureatem wyróżnienia Praca Roku 2008.

"Siły grawitacji" można będzie oglądać do 30 kwietnia br.

Renata Chudecka
Materiały Teatru
1 kwietnia 2009

Książka tygodnia

Pokusa przebaczenia
Oficyna Literacka Noir Sur Blanc
Donna Leon

Trailer tygodnia